Przede wszystkim niski poziom żelaza i ferrytyny przy niskiej hemoglobinie oznacza niedokrwistość z niedoboru żelaza. Przyczyn niedoboru żelaza jest wiele. Między innymi niski poziom żelaza może wystąpić w przypadku nowotworu. Najczęściej są to nowotwory, które mogą powodować mikro-krwawienia. Proponowałbym spokojnie się leczyć i uzupełnić poziom żelaza, a w przypadku braku poprawy lub wystąpienia dodatkowych dolegliwości wykonać jednak badanie kolonoskopowe, Badanie na krew utajoną w kale nie wyklucza niestety nowotworu jelita grubego.
Dzień dobry,
żelazo jest niezbędną organizmowi substancją, która przede wszystkim wchodzi w skład hemoglobiny, czyli barwnika krwinek czerwonych, który jest odpowiedzialny za transport krwi w organizmie. Ferrytyna jest z kolei substancją odpowiedzialną za gromadzenie zapasów żelaza w organizmie ludzkim. Jeszcze inną substancją, związaną z gospodarką żelazem, jest transferryna – ta z kolei cząsteczka odpowiada za transport żelaza w organizmie.
W sytuacji, kiedy pacjent ma obniżony poziom żelaza i obniżony poziom ferrytyny, najprawdopodobniej jest to związane z niedokrwistością (anemią). Wspomina Pani o tym, że ma Pani obniżoną hemoglobinę – to, w połączeniu z odchyleniami dotyczącymi powyżej wspomnianych parametrów, sugeruje właśnie niedokrwistość.
Tak naprawdę przyczyn niedokrwistości wymienić można bardzo wiele. Doprowadzać do anemii może niedobór żelaza, ale i wyjątkowo obfite krwawienia miesiączkowe. Problem może się również w przypadku wspomnianych przez Panią schorzeń nowotworowych, ale i w przypadku różnych zaburzeń wchłaniania składników odżywczych z przewodu pokarmowego oraz w przebiegu różnorodnych procesów zapalnych.
Aby więc móc dowiedzieć się czegoś więcej o swoim stanie zdrowia, powinna Pani odwiedzić lekarza. Specjalista – biorąc pod uwagę odchylenia w Pani badaniach laboratoryjnych oraz mając na uwadze doświadczane przez Panią, ewentualne dolegliwości, będzie mógł albo wysunąć podejrzenie przyczyn Pani problemów, albo zalecić jakąś diagnostykę ukierunkowaną na znalezienie takowych.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co oznacza niski poziom ferrytyny? – odpowiada Lek. Sebastian Jamroży
- Niski poziom ferrytyny, hemoglobiny i hematokrytu – odpowiada Dietetyk kliniczny Eliza Gosławska
- Wysoki poziom żelaza a niska ferrytyna - jak to jest? – odpowiada Lek. Magdalena Kowalska
- Poziom ferrytyny i poziomu żelaza – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- Co oznacza niski poziom ferrytyny w organizmie? – odpowiada Lek. Jacek Miśkiewicz
- Niski poziom żelaza a wysoki ferrytyny – odpowiada Lek. Jacek Miśkiewicz
- Czy poziom ferrytyny ma wpływ na zawroty głowy? – odpowiada Dr n. med. Sławomir Graff
- Niski poziom hemoglobiny w badaniach krwi – odpowiada Lek. Magdalena Szymańska
- Co oznacza niski poziom ferrytyny w badaniu? – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Czy muszę stosować suplementy żelaza? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Wypadają ci włosy i jesteś chronicznie zmęczona? To może być niski poziom żelaza i ferrytyny
Ciągłe infekcje, senność i zawroty głowy? Jesteś n
Badanie poziomu żelaza w kierunku łysienia
Utrata włosów przez ludzi jest problemem wstydliwy
Ferrytyna - wskazania, normy, interpretacja
Ferrytyna jest białkiem, które ma za zadanie groma