Czy bardzo niski poziom żelaza i ferrytyny może oznaczać chorobę nowotworową?

Witam. Czy bardzo niski poziom żelaza i ferrytyny może oznaczać chorobę nowotworową? Jeśli tak, to jakie to mogą być nowotwory? Badanie na krew utajoną - negatywne. Gastroskopia nie wykazała żadnych niepokojących objawów. Hemoglobina trochę poniżej normy. Boję się jednak, że może to oznaczać coś niebezpiecznego i groźnego dla zdrowia. Boję się nowotworu. Jakie powinnam wykonać jeszcze badania, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku? Co może oznaczać niski poziom żelaza? Bardzo proszę o pomoc, ponieważ wizytę u lekarza mam na odległy termin. Chciałabym wiedzieć, co te wyniki mogą oznaczać. Poza tym różne informacje słyszałam. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Przede wszystkim niski poziom żelaza i ferrytyny przy niskiej hemoglobinie oznacza niedokrwistość z niedoboru żelaza. Przyczyn niedoboru żelaza jest wiele. Między innymi niski poziom żelaza może wystąpić w przypadku nowotworu. Najczęściej są to nowotwory, które mogą powodować mikro-krwawienia. Proponowałbym spokojnie się leczyć i uzupełnić poziom żelaza, a w przypadku braku poprawy lub wystąpienia dodatkowych dolegliwości wykonać jednak badanie kolonoskopowe, Badanie na krew utajoną w kale nie wyklucza niestety nowotworu jelita grubego.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

żelazo jest niezbędną organizmowi substancją, która przede wszystkim wchodzi w skład hemoglobiny, czyli barwnika krwinek czerwonych, który jest odpowiedzialny za transport krwi w organizmie. Ferrytyna jest z kolei substancją odpowiedzialną za gromadzenie zapasów żelaza w organizmie ludzkim. Jeszcze inną substancją, związaną z gospodarką żelazem, jest transferryna – ta z kolei cząsteczka odpowiada za transport żelaza w organizmie.

W sytuacji, kiedy pacjent ma obniżony poziom żelaza i obniżony poziom ferrytyny, najprawdopodobniej jest to związane z niedokrwistością (anemią). Wspomina Pani o tym, że ma Pani obniżoną hemoglobinę – to, w połączeniu z odchyleniami dotyczącymi powyżej wspomnianych parametrów, sugeruje właśnie niedokrwistość.

Tak naprawdę przyczyn niedokrwistości wymienić można bardzo wiele. Doprowadzać do anemii może niedobór żelaza, ale i wyjątkowo obfite krwawienia miesiączkowe. Problem może się również w przypadku wspomnianych przez Panią schorzeń nowotworowych, ale i w przypadku różnych zaburzeń wchłaniania składników odżywczych z przewodu pokarmowego oraz w przebiegu różnorodnych procesów zapalnych.

Aby więc móc dowiedzieć się czegoś więcej o swoim stanie zdrowia, powinna Pani odwiedzić lekarza. Specjalista – biorąc pod uwagę odchylenia w Pani badaniach laboratoryjnych oraz mając na uwadze doświadczane przez Panią, ewentualne dolegliwości, będzie mógł albo wysunąć podejrzenie przyczyn Pani problemów, albo zalecić jakąś diagnostykę ukierunkowaną na znalezienie takowych.