Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy bardzo niski poziom żelaza i ferrytyny może oznaczać chorobę nowotworową?

Witam. Czy bardzo niski poziom żelaza i ferrytyny może oznaczać chorobę nowotworową? Jeśli tak, to jakie to mogą być nowotwory? Badanie na krew utajoną - negatywne. Gastroskopia nie wykazała żadnych niepokojących objawów. Hemoglobina trochę poniżej normy. Boję się jednak, że może to oznaczać coś niebezpiecznego i groźnego dla zdrowia. Boję się nowotworu. Jakie powinnam wykonać jeszcze badania, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku? Co może oznaczać niski poziom żelaza? Bardzo proszę o pomoc, ponieważ wizytę u lekarza mam na odległy termin. Chciałabym wiedzieć, co te wyniki mogą oznaczać. Poza tym różne informacje słyszałam. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
KOBIETA, 48 LAT ponad rok temu

Metody określania statusu receptorów HER2

Przede wszystkim niski poziom żelaza i ferrytyny przy niskiej hemoglobinie oznacza niedokrwistość z niedoboru żelaza. Przyczyn niedoboru żelaza jest wiele. Między innymi niski poziom żelaza może wystąpić w przypadku nowotworu. Najczęściej są to nowotwory, które mogą powodować mikro-krwawienia. Proponowałbym spokojnie się leczyć i uzupełnić poziom żelaza, a w przypadku braku poprawy lub wystąpienia dodatkowych dolegliwości wykonać jednak badanie kolonoskopowe, Badanie na krew utajoną w kale nie wyklucza niestety nowotworu jelita grubego.

0
Tomasz Nęcki
70 poziom zaufania

Dzień dobry,

żelazo jest niezbędną organizmowi substancją, która przede wszystkim wchodzi w skład hemoglobiny, czyli barwnika krwinek czerwonych, który jest odpowiedzialny za transport krwi w organizmie. Ferrytyna jest z kolei substancją odpowiedzialną za gromadzenie zapasów żelaza w organizmie ludzkim. Jeszcze inną substancją, związaną z gospodarką żelazem, jest transferryna – ta z kolei cząsteczka odpowiada za transport żelaza w organizmie.

W sytuacji, kiedy pacjent ma obniżony poziom żelaza i obniżony poziom ferrytyny, najprawdopodobniej jest to związane z niedokrwistością (anemią). Wspomina Pani o tym, że ma Pani obniżoną hemoglobinę – to, w połączeniu z odchyleniami dotyczącymi powyżej wspomnianych parametrów, sugeruje właśnie niedokrwistość.

Tak naprawdę przyczyn niedokrwistości wymienić można bardzo wiele. Doprowadzać do anemii może niedobór żelaza, ale i wyjątkowo obfite krwawienia miesiączkowe. Problem może się również w przypadku wspomnianych przez Panią schorzeń nowotworowych, ale i w przypadku różnych zaburzeń wchłaniania składników odżywczych z przewodu pokarmowego oraz w przebiegu różnorodnych procesów zapalnych.

Aby więc móc dowiedzieć się czegoś więcej o swoim stanie zdrowia, powinna Pani odwiedzić lekarza. Specjalista – biorąc pod uwagę odchylenia w Pani badaniach laboratoryjnych oraz mając na uwadze doświadczane przez Panią, ewentualne dolegliwości, będzie mógł albo wysunąć podejrzenie przyczyn Pani problemów, albo zalecić jakąś diagnostykę ukierunkowaną na znalezienie takowych.

Absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy