Dzień dobry!
Niski poziom hemoglobiny może być objawem niedokrwistości nie tylko z niedoboru żelaza. Niedokrwistość może występować również z powodu niedoboru witaminy B 12 lub kwasu foliowego. Wyznacznikiem tego niedoboru jest wartość MCV. Nie napisał Pan jaka wartość występowała u Pana. Jeżeli wspomniana przeze mnie wartość jest w normie należy poszukać przyczyny dalej.
Warto wykonać dodatkowe badania jak np. oznaczyć krew w kale, wykonać badanie gastoenterologiczne, gdyż często w niedokrwistościach występuje utajone krwawienie.
Pozdrawiam!
Zbyt niski poziom hemoglobiny może wynikać z wielu przyczyn.
Jedną z najczęstszych przyczyn jest niedobór żelaza. Prawidłowy poziom żelaza oscyluje w granicach 70 ug/dl a 150 ug/dl. U Pana jest on w dolnej granicy normy i wynosi 71ug/dl. Warto powtórzyć badanie żelaza. Poza tym poza żelazem ważne są też transferryna, test wysycenia transferryny w surowicy i ferrytyna. Transferyna jest białkiem, które w organizmie odpowiada za przenoszenie żelaza we krwi do tkanek. Z kolei ferrytyna jest białkiem, które wiąże jony Fe i zawiera tzw. żelazo zapasowe. Te 2 parametry są ważniejsze niż poziom żelaza, bo poziom żelaza może mówić o krótkotrwałym poziomie żelaza w organizmie. Zwiększenie stężenia transferryny występuje w niedoborze żelaza.
Innym parametrem, który może świadczyć o niedoborze żelaza jest mcv. Mówi on o objętości pojedynczej krwinki. Norma jest inna dla kobiet i dla mężczyzn i wynosi odpowiednio: K: 81-99 fl, M: 80-94 fl. Nic nie pisze Pan o o tym parametrze. Czy jest on w nomie czy zaniżony?
Ogólnie, w dużym skrócie, można powiedzieć, że obniżony mcv świadczy o niedokrwistości z powodu braku żelaza, podwyższony z kolei o niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego.
Radziłabym raz jeszcze zrobić żelazo oraz transferrynę, test wysycenia transferryny w surowicy i ferrytynę oraz mcv, który jest częścią morfologii krwi. Z wynikami proszę udać się do lekarza. Być może trzeba będzie poszukać innych przyczyn i wtedy zrobić np. krew utajoną w kale.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Niski poziom żelaza a wysoki ferrytyny – odpowiada Lek. Jacek Miśkiewicz
- Niski poziom hemoglobiny – odpowiada Lek. Małgorzata Waszkiewicz
- Dlaczego mam tak niski poziom hemoglobiny? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy niska ferrytyna świadczy o anemii? – odpowiada Lek. Jacek Miśkiewicz
- Dlaczego od dwóch lat mam niski poziom żelaza we krwi? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Niskie stężenie hemoglobiny i zmniejszona objetość krwinki czerwonej oraz zawartość i stężenie hemoglobiny w krwince – odpowiada Lek. Magdalena Parys
- Co oznacza niski poziom ferrytyny w organizmie? – odpowiada Lek. Jacek Miśkiewicz
- Czy bardzo niski poziom żelaza i ferrytyny może oznaczać chorobę nowotworową? – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Co oznacza niski poziom ferrytyny? – odpowiada Lek. Sebastian Jamroży
- Co oznacza niski poziom żelaza w surowicy u niemowlaka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie