Niski poziom hemoglobiny w badaniach krwi

Witam! Pracuję w charakterze wysiłkowym (trening fizyczny), objętość treningowa na poziomie 20 godzin tygodniowo. Dieta zbilansowana, różnorodna, od pewnego czasu regularnie robię badania krwi, ze względu na spadek wyników sportowych oraz zawroty głowy podczas sesji treningowych. Pomimo robionej już przerwy w okresie roztrenowania, poziom hemoglobiny nie wzrastał do wartości prawidłowych. Od około roku mam niski poziom hemoglobiny, aktualnie 13,5 (przeciętnie powyżej 16 w po), wszystkie wartości żelaza są prawidłowe, hematokryt różnie, ale w niskich wartościach również 39 l/l, rbc 4,02, rdw-sd 48,2, mpv 8,7, ferrytyna 46,65, żelazo 71 ug/dl. W normie są także hormony tarczycy. Co może być przyczyną takiej sytuacji?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Niski poziom hemoglobiny może być objawem niedokrwistości nie tylko z niedoboru żelaza. Niedokrwistość może występować również z powodu niedoboru witaminy B 12 lub kwasu foliowego. Wyznacznikiem tego niedoboru jest wartość MCV. Nie napisał Pan jaka wartość występowała u Pana. Jeżeli wspomniana przeze mnie wartość jest w normie należy poszukać przyczyny dalej.

Warto wykonać dodatkowe badania jak np. oznaczyć krew w kale, wykonać badanie gastoenterologiczne, gdyż często w niedokrwistościach występuje utajone krwawienie.

Pozdrawiam!

Magdalena Mroczek

Zbyt niski poziom hemoglobiny może wynikać z wielu przyczyn.

Jedną z najczęstszych przyczyn jest niedobór żelaza. Prawidłowy poziom żelaza oscyluje w granicach 70 ug/dl a 150 ug/dl. U Pana jest on w dolnej granicy normy i wynosi 71ug/dl. Warto powtórzyć badanie żelaza. Poza tym poza żelazem ważne są też transferryna, test wysycenia transferryny w surowicy i ferrytyna. Transferyna jest białkiem, które w organizmie odpowiada za przenoszenie żelaza we krwi do tkanek. Z kolei ferrytyna jest białkiem, które wiąże jony Fe i zawiera tzw. żelazo zapasowe. Te 2 parametry są ważniejsze niż poziom żelaza, bo poziom żelaza może mówić o krótkotrwałym poziomie żelaza w organizmie. Zwiększenie stężenia transferryny występuje w niedoborze żelaza.

Innym parametrem, który może świadczyć o niedoborze żelaza jest mcv. Mówi on o objętości pojedynczej krwinki. Norma jest inna dla kobiet i dla mężczyzn i wynosi odpowiednio: K: 81-99 fl, M: 80-94 fl. Nic nie pisze Pan o o tym parametrze. Czy jest on w nomie czy zaniżony?

Ogólnie, w dużym skrócie, można powiedzieć, że obniżony mcv świadczy o niedokrwistości z powodu braku żelaza, podwyższony z kolei o niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego.

Radziłabym raz jeszcze zrobić żelazo oraz transferrynę, test wysycenia transferryny w surowicy i ferrytynę oraz mcv, który jest częścią morfologii krwi. Z wynikami proszę udać się do lekarza. Być może trzeba będzie poszukać innych przyczyn i wtedy zrobić np. krew utajoną w kale.