Witam!
Wynik Pani morfologii krwi pozwala na rozpoznanie niedokrwistości mikrocytarnej niedobarwliwej, która najczęściej wynika rzeczywiście z niedoboru żelaza. Niepokojąca jest także podwyższona ilość płytek krwi, która budzi podejrzenie, że u podłoża niedokrwistości może leżeć poważna choroba.
Stężenie hemoglobiny 7,4 g/dl uważane jest za ciężką niedokrwistość. Postępowanie w takiej sytuacji w żadnym wypadku nie powinno ograniczać się do doustnej suplementacji preparatami żelaza, których dodatkowo Pani nie toleruje! Konieczna jest dokładna diagnostyka celem odnalezienia przyczyny anemii, a następnie odpowiednie leczenie. Biorąc pod uwagę Pani pogarszający się stan i bardzo niskie stężenie hemoglobiny, powinno to odbywać się w warunkach szpitalnych. Należy poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do szpitala, bądź zgłosić się bezpośrednio na izbę przyjęć.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.
Witam,
Zbyt mały poziom hemoglobiny oznacza niedokrwistość. Norma hemoglobiny dla osób dorosłych to w przypadku kobiet 12–16 g/dl, a dla mężczyzn wartość określa się na 14–18 g/dl. Hemoglobina rzędu 7,4 g/dl świadczy o ciężkiej niedokrwistości. U osób starszych normy hemoglobiny są odpowiednio niższe. Jeśli wraz ze zmniejszoną ilością hemoglobiny dochodzi do zmniejszenia ilości krwinek czerwonych i hematokrytu, w takim przypadku możemy mówić o anemii.
Do objawów anemii należą: przewlekłe zmęczenie, zawroty głowy,osłabiona koncentracja, obniżony nastrój,bladość skóry,przyspieszenie czynności serca,
omdlenia oraz zaburzenia miesiączkowania u kobiet.
Koniecznie należy znaleźć przyczynę niedokrwistości. W Pana/Pani przypadku zmniejszony jest również inny parametr-MCV. Normy MCV wynoszą od 82-92 fl. W Pana/Pani przypadku MCV jest znacznie poniżej normy. Może to świadczyć o niedoborze żelaza. Żelazo jest niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu, w naszym organizmie znajduje się 4-5 gramów żelaza. 70 proc. jego zgormadzona jest w hemoglobinie. Jeśli chodzi o dzienne spożycie żelaza to kobiety do 50. roku życia powinny spożywać 18 mg; powyżej 50. roku życia - 10 mg, a mężczyźni - 10 mg.
Jeśli chodzi o przyczyny niedoboru żelaza to może to być oczywiście związane z niedostatecznym przyjmowaniem żelaza. Soki cytrusowe, tj. sok pomarańczowy i sok grejpfrutowy mogą poprawić wchłanianie. Z drugiej strony substancje tj. kawa, herbata mogą utrudnić wchłanianie żelaza. Poza tym niektóre choroby przewodu pokarmowego mogą również zaburzać wchłanianie żelaza. Organizm wchłania jedynie 10 proc. spożywanego z pokarmem żelaza.
Jeśli chodzi o suplementację żelaza to można suplementować je w postaci doustnej lub w postaci zastrzyków. W przypadku ciężkiej anemii często niezbędne jest podawanie zastrzyków. Z całą pewnością picie soku z marchwi w Pana/Pani przypadku nie wystarczy. Należy zgłosić się do lekarza rodzinnego i przeprowadzić pełną diagnostykę, a potem być może zastosować suplementację żelaza w postaci zastrzyków.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dlaczego mam tak niski poziom hemoglobiny? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Niskie stężenie hemoglobiny i zmniejszona objetość krwinki czerwonej oraz zawartość i stężenie hemoglobiny w krwince – odpowiada Lek. Magdalena Parys
- Niski poziom hemoglobiny w badaniach krwi – odpowiada Lek. Magdalena Szymańska
- Codzienne spożywanie soku z buraków a niski poziom hemoglobiny – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Obniżone wyniki w morfologii a zmęczenie i senność – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Wyniki badań krwi u 43-latki – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak
- Niska hemoglobina - czy konieczne jest podawanie żelaza? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wyniki badania krwi i niski poziom hematokrytu – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Ustalenie przyczyny niedokrwistości – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Z czym może być związany niski poziom żelaza we krwi? – odpowiada Aleksander Ropielewski