Poziom ferrytyny i poziomu żelaza

witam chcialam zapytac o ferrytyne, poziom jej u mnie to 9. zelazo w normie, 70, ale od dluzszego czasu bardzo wypadaja mi wlosy, szukam przyczyny, morfologia w normie. co mozna jeszcze zrobic zeby znalezc przyczyne?

Witam! Poziom ferrytyny jest u Pani obniżony. Oznaczenie poziomu ferrytyny jest badaniem, które ocenia zapasy żelaza w tkankach. W przypadku niedoboru żelaza organizm stara się zapewnić jego prawidłowy poziom we krwi. W tym celu sięga po rezerwy z tkanek. To taka sytuacja, jakby ktoś zaciągał debet na koncie (jeszcze mamy płynność finansową, ale kosztem naruszenia rezerw "na czarną godzinę" - z czasem zapasy zaczynają się wyczerpywać, tak jak u Pani. Jeśli niedobór pogłębiałby się dalej, za jakiś czas doszłoby do obniżenia poziomu żelaza w surowicy i rozwoju anemii mikrocytarnej (o czym świadczą w morfologii obniżenie poziomu hemoglobiny i MCV). Jest to bardzo dobry moment na rozpoczęcie uzupełnienia żelaza w diecie i ewentualnie na suplementację preparatów żelaza (zwłaszcza jeśli ma Pani obfite miesiączki). Odtworzenie zapasów żelaza zajmuje ok. kilku miesięcy.
Polecam do poczytania artykuł o niedoborze żelaza:
https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-zelaza
O innych przyczynach wypadania włosów może Pani przeczytać w artykule na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-wypadania-wlosow