Niski poziom ferrytyny, hemoglobiny i hematokrytu

Dzień dobry. Moja sytuacja wygląda tak, że mam bardzo niski poziom ferrytyny-wynosi 2. Hemoglobina i hematokryt poniżej normy, RDW lekko zawyżony. Przy czym poziom erytrocytów i żelaza w osoczu mieści się w zakresie (w dolnej granicy). Czy to anemia? Jeśli tak to jaki rodzaj, skoro żelazo i erytrocyty w normie? Czy tak niski poziom ferrytyny może być spowodowany np.kandydozą (mam podejrzenie) albo innymi zaburzeniami? Jak je wykryć? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Witam. Stężenie ferrytyny w surowicy krwi odzwierciedla poziom zapasów żelaza w organizmie. Jeśli poziom ferrytyny jest tak znacznie zmniejszony, świadczy to o niedoborze żelaza. Obniżony poziom hemoglobiny i hematokrytu oraz podwyższony wskaźnik RDW również mogą świadczyć o anemii z niedoboru żelaza. Kandydoza oraz inne przewlekłe infekcje mogą, ale nie muszą być tego przyczyną. Zalecałabym udać się do lekarza, który ustali odpowiednią suplementację oraz w razie konieczności zleci dodatkowe badania. Pozdrawiam serdecznie.