Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niski poziom ferrytyny, hemoglobiny i hematokrytu

Dzień dobry. Moja sytuacja wygląda tak, że mam bardzo niski poziom ferrytyny-wynosi 2. Hemoglobina i hematokryt poniżej normy, RDW lekko zawyżony. Przy czym poziom erytrocytów i żelaza w osoczu mieści się w zakresie (w dolnej granicy). Czy to anemia? Jeśli tak to jaki rodzaj, skoro żelazo i erytrocyty w normie? Czy tak niski poziom ferrytyny może być spowodowany np.kandydozą (mam podejrzenie) albo innymi zaburzeniami? Jak je wykryć? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam. Stężenie ferrytyny w surowicy krwi odzwierciedla poziom zapasów żelaza w organizmie. Jeśli poziom ferrytyny jest tak znacznie zmniejszony, świadczy to o niedoborze żelaza. Obniżony poziom hemoglobiny i hematokrytu oraz podwyższony wskaźnik RDW również mogą świadczyć o anemii z niedoboru żelaza. Kandydoza oraz inne przewlekłe infekcje mogą, ale nie muszą być tego przyczyną. Zalecałabym udać się do lekarza, który ustali odpowiednią suplementację oraz w razie konieczności zleci dodatkowe badania. Pozdrawiam serdecznie.

Specjalista ds żywienia człowieka.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy