Skuteczność maseczek ochronnych

Kiedy pojawiają się jakieś informacje o epidemiach, z aptek błyskawicznie znikają maseczki ochronne. Czy rzeczywiście są one skuteczne? Czy mogą nas np. ochronić przed świńską grypą?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wskazany przez Panią wynik znamionuje niedobory tego pierwiastka w organizmie – dla kobiet normy wynoszą 60-180 ug/dl. Może to świadczyć o anemii z niedoboru żelaza, choć niekoniecznie. Na pewno alarmujące są pewne sygnały wysłane przez organizm, które sugerują niedokrwistość – tutaj zostały wymienione, zachęcam do lektury: https://zywienie.abczdrowie.pl/pierwsze-sygnaly-braku-zelaza-w-organizmie.

Mimo iż badanie poziomu żelaza jest podstawą przy wykonywaniu morfologii, to niestety niewiele mówi o faktycznym stanie zdrowia pacjenta. Żelazo jest pierwiastkiem, który bardzo łatwo można uzupełnić np. dietą – wystarczy przez kilka dni spożywać posiłki zawierające go w dużym stężeniu, by poziom żelaza we krwi podniósł się gwałtownie – dlatego też badanie poziomu tego pierwiastka nie jest miarodajne. Proszę zapoznać się z tym artykułem – wskazuje najlepsze źródła żelaza oraz skutki jego niedoboru: https://zywienie.abczdrowie.pl/skutki-niedoboru-zelaza.

Jeżeli jeszcze Pani tego nie zrobiła, to sugeruję powtórzenie badań z oznaczeniem nie tylko poziomu pierwiastka, ale także ferrytyny, czyli wyjątkowego białka odpowiedzialnego za magazynowanie żelaza. Proszę przeczytać ten materiał, szczegółowo tłumaczy czym jest ferrytyna i co świadczy o jej niedoborze: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Dodatkowo nie napisała Pani o poziomie hemoglobiny – dopiero stosunek tych 3 wartości, czyli żelaza, ferrytyny i hemoglobiny jest w stanie wskazać, czy mamy do czynienia z anemią. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, który, w zależności od stopnia natężenia niedokrwistości, podejmie decyzję o ewentualnej suplementacji pierwiastka za pomocą leków zawierających go.

Proszę również pamiętać o właściwej diecie – jest podstawą w profilaktyce anemii i niedoborów żelaza. Więcej pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/zelazo-w-diecie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty