Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 7 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania krwi - TSH

Wahania TSH stają się coraz powszechniejsze. Czym tak naprawdę jest? TSH to skrót odnoszący się do poziomu tyreotropiny we krwi . To podstawowe badanie, gdy chcemy sprawdzić, czy tarczyca prawidłowo funkcjonuje.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wskazany przez Panią wynik znamionuje niedobory tego pierwiastka w organizmie – dla kobiet normy wynoszą 60-180 ug/dl. Może to świadczyć o anemii z niedoboru żelaza, choć niekoniecznie. Na pewno alarmujące są pewne sygnały wysłane przez organizm, które sugerują niedokrwistość – tutaj zostały wymienione, zachęcam do lektury: https://zywienie.abczdrowie.pl/pierwsze-sygnaly-braku-zelaza-w-organizmie.

Mimo iż badanie poziomu żelaza jest podstawą przy wykonywaniu morfologii, to niestety niewiele mówi o faktycznym stanie zdrowia pacjenta. Żelazo jest pierwiastkiem, który bardzo łatwo można uzupełnić np. dietą – wystarczy przez kilka dni spożywać posiłki zawierające go w dużym stężeniu, by poziom żelaza we krwi podniósł się gwałtownie – dlatego też badanie poziomu tego pierwiastka nie jest miarodajne. Proszę zapoznać się z tym artykułem – wskazuje najlepsze źródła żelaza oraz skutki jego niedoboru: https://zywienie.abczdrowie.pl/skutki-niedoboru-zelaza.

Jeżeli jeszcze Pani tego nie zrobiła, to sugeruję powtórzenie badań z oznaczeniem nie tylko poziomu pierwiastka, ale także ferrytyny, czyli wyjątkowego białka odpowiedzialnego za magazynowanie żelaza. Proszę przeczytać ten materiał, szczegółowo tłumaczy czym jest ferrytyna i co świadczy o jej niedoborze: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Dodatkowo nie napisała Pani o poziomie hemoglobiny – dopiero stosunek tych 3 wartości, czyli żelaza, ferrytyny i hemoglobiny jest w stanie wskazać, czy mamy do czynienia z anemią. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, który, w zależności od stopnia natężenia niedokrwistości, podejmie decyzję o ewentualnej suplementacji pierwiastka za pomocą leków zawierających go.

Proszę również pamiętać o właściwej diecie – jest podstawą w profilaktyce anemii i niedoborów żelaza. Więcej pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/zelazo-w-diecie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy