Witam,
wskazany przez Panią wynik znamionuje niedobory tego pierwiastka w organizmie – dla kobiet normy wynoszą 60-180 ug/dl. Może to świadczyć o anemii z niedoboru żelaza, choć niekoniecznie. Na pewno alarmujące są pewne sygnały wysłane przez organizm, które sugerują niedokrwistość – tutaj zostały wymienione, zachęcam do lektury: https://zywienie.abczdrowie.pl/pierwsze-sygnaly-braku-zelaza-w-organizmie.
Mimo iż badanie poziomu żelaza jest podstawą przy wykonywaniu morfologii, to niestety niewiele mówi o faktycznym stanie zdrowia pacjenta. Żelazo jest pierwiastkiem, który bardzo łatwo można uzupełnić np. dietą – wystarczy przez kilka dni spożywać posiłki zawierające go w dużym stężeniu, by poziom żelaza we krwi podniósł się gwałtownie – dlatego też badanie poziomu tego pierwiastka nie jest miarodajne. Proszę zapoznać się z tym artykułem – wskazuje najlepsze źródła żelaza oraz skutki jego niedoboru: https://zywienie.abczdrowie.pl/skutki-niedoboru-zelaza.
Jeżeli jeszcze Pani tego nie zrobiła, to sugeruję powtórzenie badań z oznaczeniem nie tylko poziomu pierwiastka, ale także ferrytyny, czyli wyjątkowego białka odpowiedzialnego za magazynowanie żelaza. Proszę przeczytać ten materiał, szczegółowo tłumaczy czym jest ferrytyna i co świadczy o jej niedoborze: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.
Dodatkowo nie napisała Pani o poziomie hemoglobiny – dopiero stosunek tych 3 wartości, czyli żelaza, ferrytyny i hemoglobiny jest w stanie wskazać, czy mamy do czynienia z anemią. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, który, w zależności od stopnia natężenia niedokrwistości, podejmie decyzję o ewentualnej suplementacji pierwiastka za pomocą leków zawierających go.
Proszę również pamiętać o właściwej diecie – jest podstawą w profilaktyce anemii i niedoborów żelaza. Więcej pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/zelazo-w-diecie.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak można obniżyć poziom żelaza we krwi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Poziom ferrytyny i poziomu żelaza – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- O czym świadczy podwyższony wynik żelaza? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Badanie żelaza a prawidłowość HB – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Co może znaczyć wysoki poziom ferrytyny? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy muszę stosować suplementy żelaza? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy laktoferyna ma wpływ na ferrytynę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ten poziom ferrytyny jest odpowiedni? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak obniżyć poziom żelaza we krwi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wysoki poziom żelaza a niska ferrytyna - jak to jest? – odpowiada Lek. Magdalena Kowalska
artykuły
Wypadają ci włosy i jesteś chronicznie zmęczona? To może być niski poziom żelaza i ferrytyny
Ciągłe infekcje, senność i zawroty głowy? Jesteś n
Badanie poziomu żelaza w kierunku łysienia
Utrata włosów przez ludzi jest problemem wstydliwy
Anemia w ciąży - przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka, leczenie
Anemia w ciąży jest bardzo częstym zjawiskiem - do