Badanie żelaza a prawidłowość HB

moja hemoglobina to 12, ale ferrytyna 5,3, a zelazo 31. dlaczego przy takim poziomie zelaza mam prawidlowa Hb?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Spadek wartości hemoglobiny jest obserwowany wtórnie do niedoboru żelaza. Niedobór żelaza może być przyczyną niedokrwistości, ale nie oznacza to, że niski poziom żelaza zawsze i od razu przyczyni się do spadku wartości hemoglobiny. Istnieją jeszcze rezerwy tego pierwiastka w organizmie, których stan nie ma związku z poziomem żelaza we krwi.