Przewlekły niedobór żelaza- proszę o interpretacje i wskazanie ew. przyczyny

Kobita 32 lata od 9 lat leczona z powodu niedoboru żelaza (h***, s*** i inne). Moje wyniki morfologii: Morfologia: WBC 6,9 G/L, RBC 4,84 T/L, HGB 6,3 mmol/L, HCT 0,33 L/L, MCV 68,00 fl. MCH 21,2 pg, MCHC 19,30 mmol/L. Poziom żelaza: 3,5 umol/L. TIBC: 95,1 umol/L. Proszę powiedzieć czy to jest poważny niedobór, bo jeden lekarz zbagatelizował i powiedział, że widocznie taką mam naturę, natomiast drugi zapisał mi znowu preparat z żelazem? Niedobór nie ma przyczyn ginekologicznych - potwierdzone przez lekarza. Proszę o wskazanie jakie jeszcze badania powinnam wykonać oraz co może być przyczyną takiego długotrwałego stanu? Czy jest to niebezpieczne dla ewentualnego planowania ciąży? K
ponad rok temu

Witam!

Niedokrwistość, która u Pani występuje można zakwalifikować jako niedokrwistość łagodną, nie oznacza to jednak, że należy przejść nad nią do porządku dziennego.
Bardzo mała objętość krwinki czerwonej, niska zawartość hemoglobiny w krwince, obniżony poziom żelaza oraz podwyższona wartość TIBC potwierdzają, że przyczyną niedokrwistości jest u Pani niedobór żelaza.

Rzeczywiście, najczęstszą przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza u kobiet jest utrata krwi spowodowana obfitymi miesiączkami. Innym źródłem krwawienia może być przewód pokarmowy. Należy wziąć pod uwagę także upośledzenie wchłaniania, które może wynikać z niektórych chorób żołądka lub jelit, ubogobiałkowej diety z dużą zawartością substancji utrudniających wchłanianie tego pierwiastka (fosforanów, szczawianów, zawartej w herbacie taniny).
Powodem niedokrwistości może być także niedobór żelaza w diecie (zwłaszcza jeśli nie jada Pani mięsa). Warto byłoby wykonać tzw. próbę doustnego obciążenia żelazem, która może pomóc zróżnicować powyższe przyczyny. Odpowie też na pytanie, czy leczenie doustnymi preparatami żelaza jest w Pani przypadku celowe (czy preparaty te będą wchłaniane).

W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo. Organizm często musi wykorzystywać zmagazynowane rezerwy tego pierwiastka. W Pani przypadku rezerw takich po prostu nie ma (nie podała Pani, czy oznaczana była ferrytyna, która najlepiej obrazuje zasoby tego pierwiastka w organizmie). Z pewnością przed planowaną ciążą należy wyjaśnić przyczynę niedokrwistości i podjąć jej leczenie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty