Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak leczyć anemię z niedoboru żelaza?

Od roku mam niski poziom żelaza lub nie do oznaczenia. Doustnie mój organizm nie przyswaja żelaza, więc dawkowany jest domięśniowo. Sytuacja jednak się nie poprawia. Czy jest bardziej skuteczny sposób na pozbycie się problemu?
ponad rok temu

Odkryto nowe grupy krwi

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Dwie nowe grupy krwi, pokazują jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu. O tym, co nowe odkrycie niesie za sobą opowiadają dr Michał Sutkowski, lekarz rodzinny oraz Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy serdecznie!

Niedokrwistość z niedoboru żelaza obejmuje usunięcie przyczyny i uzupełnienie niedoborów żelaza w ustroju. Za cel leczenia przyjmuje się osiągnięcie prawidłowego stężenia Hb i ferrytyny we krwi za pomocą preparatów żelaza. Najczęściej oczywiście stosuje się doustą suplementację. Jednakże w przypadku takiej sytuacji jaką Pani opisała, czyli nietolerancji preparatów doustnych, stosuje się leczenie parenteralne, czyli dożylne lub domięśniowe. Niestety nie napisała Pani jak długo trwa już leczenie. Należy bowiem pamiętać, że efekty leczenia pojawiają się dopiero z czasem. Ponadto powinna mieć Pani wykonane badanie jakim jest ferrytyna. Pozwala ona ocenić poziom magazynu żelaza. Istnieją bowiem sytuacje, kiedy poziom żelaza we krwi jest zbyt niski, ale magazyny są pełne. Stan taki uważamy za prawidłowy. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem, który da Pani skierowanie na badanie.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy