Czy to niedobór żelaza?

Witam, mam 22 lata, jestem 3 miesiące po porodzie. W ciąży miałam anemię, po porodzie anemii już nie mam, ale jestem bardzo rozkojarzona, jakaś rozbita, w uszach mi dziwnie jakoś, senna (ziewam cały czas), mam bóle z tłu głowy (jakby mi ta głowę zwierało), zawroty głowy, czasami czuję się nieprzytomna... Do tego mam puls cały czas ok. 100, kardiologicznie jest ze mną wszystko OK, neurologicznie też. 23.10.2009 robiłam morfologię: wbc 6,4 (4-10), hct 35,7 (36-45), mcv 82,1 (83-98), żelazo 29 (50-150). Teraz powtarzałam (18.12.2009): wbc 5,5 (4-10), mcv 80 (83-98), ferrytyna 12,50 (10-291. Poziom ferrytyny mam niski, ale w granicach norm. Czy moje objawy mogą być przez niskie żelazo? Czy szukać jakiejś innej przyczyny?

Witam!

Wyniki z października wskazują na niedobór żelaza. Jeśli nie była Pani leczona, najprawdopodobniej problem nadal istnieje. Sugeruje to obniżona średnia objetość krwinki czerwonej (MCV). Poziom ferrytyny mieści się w normie, lecz jest niski, co wskazuje na niskie zasoby żelaza w organizmie.

Nie można stwierdzić, że nie ma Pani niedokrwistości, gdyż nie podała Pani stężenia hemoglobiny, na podstawie którego rozpoznajemy chorobę.

Opisane objawy moga być wynikiem niedoboru żelaza. Nie można jednak wykluczyć innej współistniejącej przyczyny.

Doradzam wizytę u lekarza z aktualnym wynikiem morfologii krwi oraz stężenia żelaza w surowicy.

Pozdrawiam