Niski poziom żelaza we krwi

Witam. Od 2 lat męczą mnie problemy z cienkimi włosami i od roku okazało się, że choruje na Hashimoto (przeciwciała nieznacznie podwyższone ATPO 100 norma 38) z prawidłową funkcją tarczycy. Lekarz kazał sprawdzić poziom ferrytyna, która wynosi 12 przy normie 15-150 i powiedział, że to przez niski poziom żelaza mam słabe włosy. Przepisał tabletki S*** D***, brałam je przez 2 miesiące i niestety ferrytyna nie podniosła się. Piłam także soki z buraczków, jestem wegetarianką i zastanawiam się czy to ma jakiś związek z tym wszystkim? Czy jest jakaś szansa na uzupełnienie żelaza? Proszę o poradę. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Witam!

Niestety najlepiej przyswajalne żelazo (tzw. żelazo hemowe) znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego - mięsie, podrobach, rybach. Stąd wegetarianie nie tylko bardziej  narażeni są na jego niedobory, ale także trudniej im te niedobory wyrównać.

Żelazo znajdujące się w produktach roślinnych (żelazo niehemowe) jest znacznie słabiej przyswajane przez organizm. Najlepszym jego źródłem w tej grupie są fasola, soja, rośliny zielone. Wchłanianie żelaza poprawia jednoczesne spożywanie produktów bogatych w witaminę C.

Za nieskuteczność kuracji doustnym preparatem żelaza może odpowiadać nieprawidłowy sposób jego przyjmowania. Jego wchłanianie osłabiają: kawa, herbata, nabiał (jajka, produkty mleczne), chleb razowy (i inne produkty bogate w błonnik). Z tego powodu preparat żelaza powinien być przyjmowany ok. 30 minut przed posiłkiem, popity wodą.

Nie wiem, jakie badania miała Pani dotychczas wykonywane. Stopień wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego można obiektywnie ocenić wykonując badanie - tzw. krzywą obciążenia żelazem. Jeśli okaże się, że występują zaburzenia wchłaniania tego pierwiastka z przewodu pokarmowego, szansę na wyrównanie niedoborów daje podawanie go innymi drogami (domięśniową, dożylną).

Pozdrawiam i życzę powodzenia
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty