Niski poziom żelaza we krwi

Witam. Od 2 lat męczą mnie problemy z cienkimi włosami i od roku okazało się, że choruje na Hashimoto (przeciwciała nieznacznie podwyższone ATPO 100 norma 38) z prawidłową funkcją tarczycy. Lekarz kazał sprawdzić poziom ferrytyna, która wynosi 12 przy normie 15-150 i powiedział, że to przez niski poziom żelaza mam słabe włosy. Przepisał tabletki S*** D***, brałam je przez 2 miesiące i niestety ferrytyna nie podniosła się. Piłam także soki z buraczków, jestem wegetarianką i zastanawiam się czy to ma jakiś związek z tym wszystkim? Czy jest jakaś szansa na uzupełnienie żelaza? Proszę o poradę. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam!

Niestety najlepiej przyswajalne żelazo (tzw. żelazo hemowe) znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego - mięsie, podrobach, rybach. Stąd wegetarianie nie tylko bardziej  narażeni są na jego niedobory, ale także trudniej im te niedobory wyrównać.

Żelazo znajdujące się w produktach roślinnych (żelazo niehemowe) jest znacznie słabiej przyswajane przez organizm. Najlepszym jego źródłem w tej grupie są fasola, soja, rośliny zielone. Wchłanianie żelaza poprawia jednoczesne spożywanie produktów bogatych w witaminę C.

Za nieskuteczność kuracji doustnym preparatem żelaza może odpowiadać nieprawidłowy sposób jego przyjmowania. Jego wchłanianie osłabiają: kawa, herbata, nabiał (jajka, produkty mleczne), chleb razowy (i inne produkty bogate w błonnik). Z tego powodu preparat żelaza powinien być przyjmowany ok. 30 minut przed posiłkiem, popity wodą.

Nie wiem, jakie badania miała Pani dotychczas wykonywane. Stopień wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego można obiektywnie ocenić wykonując badanie - tzw. krzywą obciążenia żelazem. Jeśli okaże się, że występują zaburzenia wchłaniania tego pierwiastka z przewodu pokarmowego, szansę na wyrównanie niedoborów daje podawanie go innymi drogami (domięśniową, dożylną).

Pozdrawiam i życzę powodzenia