Niedobór żelaza - czy to poważny stan?

Kobieta, 32 lata. Od 9 lat przyjmuję leki na anemię z niedoboru żelaza, obecnie 6 miesięcy bez leków, wynik poziomu żelaza 3,5 (przy normie 8,9-30,3 umol/l). Hemoglobina 6,2 (przy normie 7,20-9,62 mmol/l). Ponadto jestem leczona na padaczkę skroniową (czynności napadowe wykazane w eeg), bóle migrenowe głowy, średni puls dzienny (po badaniu Holterem) 94, wrodzona wada nerek - podwójny UKM z prawej strony i po operacji refluksu przewodów moczowych. Ginekologicznie zdrowa. Jestem stale zmęczona i senna mam problemy z koncentracją i jakimkolwiek wysiłkiem fizycznym, zdarzają się utraty świadomości i utraty przytomności. Kolejne wizyty lekarskie kończą się nowym preparatem żelazowym i nigdy nie podano przyczyny takiego stanu. Żelazo przyjmowane jest z kwasem foliowy. Kwas foliowy w badaniu powyżej normy, witamina B12 w normie. Poziom żelaza nigdy nie osiągnął normy, waha się od 3,2 do 7,0 umol/l w trakcie leczenia (żelazo przyjmowane 2 x dziennie w tabletka oraz domięśniowo). Proszę o podanie, jakie jeszcze badania powinnam wykonać w celu lepszej diagnostyki oraz jakie mogą być przyczyny takiego stanu. Proszę również o informacje, czy poziom żelaza jest istotnie tak bardzo niski, czy też mam się przestać tym przejmować i szukać przyczyn mojego samopoczucia gdzie indziej. Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Droga Pani!

Pani problem jest złożony i na pewno powinien być dalej diagnozowany. Niski poziom żelaza jest najbardziej groźny, gdy prowadzi do niedokrwistości. Nieskuteczność leczenia preparatami żelaza, zwłaszcza długotrwająca, wymaga poszukiwania przyczyny. Nie napisała Pani, jakie leki na padaczkę przyjmuje, niektóre z nich mogą wpływać niekorzystnie na wskaźniki czerwonokrwinkowe morfologii krwi.

W pierwszej kolejności oznaczyłbym jednak TSH i hormony tarczycy (fT3 i fT4), gdyż osłabienie, zasłabnięcia itp., a także niedokrwistość mogą świadczyć o niedoczynności tego gruczołu, wymagającej leczenia. Warto określić funkcję nerek, oznaczając stężenia kreatyniny i mocznika, oraz obliczając GFR (czyli wskaźnik przesączania kłębuszkowego), gdyż przewlekła choroba nerek może również powodować podobne objawy. Z innych przyczyn należy wykluczyć krwawienia utajone - dlatego proszę wykonać badanie kału na krew utajoną i w zależności od wyniku dodatkowe badania, tj. gastroskopia lub kolonoskopia. Niedokrwistość z niedoboru żelaza powinna być diagnozowana i leczona przyczynowo. Proszę nie bagatelizować tej sprawy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty