Wchłanianie żelaza w tabletkach przez organizm

Witam. Jestem kobietą i mam 19 lat. Już od ponad roku źle się czuję,często boli mnie głowa, ciągle jestem przemęczona. Co 3 miesiące wykonuję morfologię ostatni raz robiłam ja 2 dni temu mój poziom hemoglobiny to 10,9 g/dl żelazo wynosi 8,23 umol/L. Już 3 razy przyjmowałam żelazo w tabletkach i inne witaminy byłam u 2 lekarzy z czego 1 twierdzi że mam anemie drugi że nie. Po tabletkach nie było żadnych rezultatów teraz mam najniższy poziom hemoglobiny i żelaza od roku. Mam bardzo obfite miesiączki trwajace od 7-9 dni. Czy można przyjmować żelazo w innej postaci niż tabletki? Czy jest możliwe że mój organizm nie wchłania żelaza w tabletkach? I najważniejsze pytanie, czy mam anemie bo już sama nie wiem. Bardzo proszę o odpowiedź z góry za nią dziękuję pozdrawiam.

Szanowna Pani,

Na podstawie przedstawionych wyżej wyników ma Pani niedokrwistość, czyli anemię. Świadczy o tym poziom hemoglobiny.
Ponadto stężenie żelaza we krwi również jest zbyt niskie.

Istnieje inna droga podania żelaza niż doustna - w postaci iniekcji domięśniowych.
Warto wiedzieć, że preparaty doustne wchłaniają się najlepiej na czczo oraz między posiłkami. Podczas leczenia należy zmniejszyć spożycie mleka i jego przetworów, mąki, kaszy, natomiast zwiększyć warzyw, owoców i mięsa. Preparatów żelaza nie należy popijać mlekiem.
Przy złej tolerancji tych preparatów można podawać podczas posiłku lub bezpośrednio po nim, popijać sokiem.

Żeby sprawdzić, czy jest ono dobrze wchłaniane z przewodu pokarmowego, można wykonać tzw. krzywą wchłaniania żelaza. Oznacza się stężenie żelaza we krwi na czczo, a następnie podaje preparat żelaza doustnie i pobiera krew do badania w określonych odstępach czasowych, za każdym razem oznaczając stężenie pierwiastka we krwi.

Przyczyną anemizacji w Pani przypadku mogą być obfite i długotrwałe krwawienia miesiączkowe. Być może należałoby udać się do hematologa w celu przeprowadzenia diagnostyki w kierunku choroby von Willebranda. To najczęstsza (1% populacji) wrodzona skaza krwotoczna spowodowana niedoborem lub upośledzeniem funkcji czynnika von Willebranda (vWF). Nierzadko jej jedynym objawem są przedłużające się obfite kerwawienia miesiączkowe.

Pozdrawiam serdecznie