Czy żelazo w tabletkach i zastrzykach jest szkodliwe dla zębów?

Dzien dobry mam 24 lata i od roku jestem wegetarianka i nie jem miesa ani ryb, Od pewnego czasu zmagam się z niedoborem zelaza sa to  chyba początki anemii czasem zdarzaly mi się nawet omdlenia. Zaniepokojona swoim stanem zdrowia zaczelam stosowac rożne lekarstwa. Jednak nie jestem przekonana co do ich skuteczności może to nie problem z żelazem tylko z przyswajaniem zelaza. Mój lekarz pierwszego kontaktu polecil mi przyjmowanie zastrzykow zamiast tabletek. Jednak mniej więcej od tego czas zmagam się z kolejnym problemem zdrowotnym. Czy żelazo w tabletkach i zastrzykach ma negatywny wpływ na zęby? Jeżeli tak, to jaki?
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Preparaty doustne mogą powodować ciemne zabarwienie zębów. Jest to jednak działanie przejściowe, występujące podczas ich przyjmowania. Można temu zapobiegać, stosując płyny obojętne lub płucząc jamę ustną po podaniu leku. Nie dotyczy to preparatów podawanych inną drogą, gdyż nie mają one kontaktu ze szkliwem.

Pozdrawiam

0
Magdalena Mroczek
79 poziom zaufania

Dzienne spożywamy około 10-20 mg żelaza w diecie. Z tego przyswajanych jest tylko około 5-10 proc. Niedostateczne spożycie żelaza może prowadzić do anemii objawiającej się zmęczeniem, dusznością, bólami głowy, kłopotami z koncentracją i z snem. Zazwyczaj jest to anemia mikrocytarna.

Jeśli lekarz stwierdzi taką anemię niezbędna jest uzupełnianie niedoborów żelaza. Żelazo można przyjmować w formie zastrzyków i tabletek doustnych. O tym, która forma jest lepsza decyduje lekarz. Zależy to od stopnia niedoboru żelaza oraz od tego jak jest ono przyswajane. Żelazo ulega wchłanianiu w jelicie cienkim, w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Jeśli brakuje bakterii, które pośredniczą w jego wchłanianiu lub śluzówka jelita jest uszkodzona, wtedy może dojść do zaburzenia we wchłanianiu żelaza i wtedy najlepiej jest je podawać jako zastrzyki. Jeśli istnieją wątpliwości co do możliwości wchłaniania żelaza jako tabletek można wykonać krzywą wchłaniania żelaza. Do laboratorium idzie się wtedy na czczo, pielęgniarka pobiera krew do badania. Następnie drogą doustną podawany jest preparat żelaza i oznaczany jest jego poziom we krwi poprzez pobieranie krwi w regularnych odstępach czasu. Na tej podstawie można powiedzieć czy dochodzi do upośledzenia wchłaniania.

Wchłanianie żelaza drogą doustną można zwiększyć poprzez przyjmowanie go na czczo, między posiłkami. Ponadto jego wchłanianie ulega zwiększeniu przy dużej podaży witaminy C, która znajduje się w owocach cytrusowych Warto też dostarczać żelaza z naturalnych źródeł. Znajduje sie ono np. w czerwonym mięsie, warzywach zielonych i burakach.

Tabletek z żelazem nie powinno się ssać ani żuć. Jeśli się to robi, może dojść do owrzodzenia w jamie ustnej. Przebarwienia zębów występują rzadko i zazwyczaj szybko znikają.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty