Jak obniżyć poziom żelaza we krwi?

Dzien dobry 13 letni syn ma lekko podwyższone żelazo norma jest do 175 a on ma 184 , reszta badań morfologia, ob , elektrolity, magnez, próby wątrobowe , nerkowe , cukier w normie Nie ma żadnych objawów , czy można jakoś dieta zbić żelazo ? Z góry dziękuje i pozdrawiam Katarzyna Zimna

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wskazane byłoby powtórzenie badań krwi i ponowne oznaczenie żelazo, a także ferrytyny czy transferyny, by ocenić pozostałe parametry gospodarki żelazowej organizmu. Samo badanie żelaza, zwłaszcza gdy inne wyniki badań nie wykraczają poza normę, może być niemiarodajne.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Żelazo to pierwiastek, którego poziom we krwi podnosi się i spada stosunkowo szybko, dlatego w diagnostyce anemii ocena samego poziomu żelaza to za mało. Niewykluczone, że krótko przed badaniem syn spożywał posiłki obfitujące w ten pierwiastek bądź też taka jest cała jego dieta. Jeżeli pediatra nie widzi powodu do pogłębienia diagnostyki, to warto spróbować ograniczyć podaż żelaza w diecie. Proszę szczególnie zwrócić uwagę na częstotliwość spożywania mięsa przez syna oraz jaj, bo to one mogą powodować nadmiar żelaza w organizmie.

W tym artykule odnajdzie Pani listę obfitujących w żelazo produktów, powinno to być dla Pani wskazówką: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-bogata-w-zelazo.

Jeżeli mimo wszystko poziom żelaza będzie wysoki, może to oznaczać nadmierne wchłanianie tego pierwiastka z przewodu pokarmowego. Przyczyną może być niedokrwistość megaloblastyczna, hemolityczna, aplastyczna czy syderoblastyczna. W takim przypadku wskazane byłyby konsultacje u hematologa.

Być może zainteresuje Pani ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.