Jak obniżyć poziom żelaza we krwi?

Dzien dobry 13 letni syn ma lekko podwyższone żelazo norma jest do 175 a on ma 184 , reszta badań morfologia, ob , elektrolity, magnez, próby wątrobowe , nerkowe , cukier w normie Nie ma żadnych objawów , czy można jakoś dieta zbić żelazo ? Z góry dziękuje i pozdrawiam Katarzyna Zimna
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

wskazane byłoby powtórzenie badań krwi i ponowne oznaczenie żelazo, a także ferrytyny czy transferyny, by ocenić pozostałe parametry gospodarki żelazowej organizmu. Samo badanie żelaza, zwłaszcza gdy inne wyniki badań nie wykraczają poza normę, może być niemiarodajne.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Żelazo to pierwiastek, którego poziom we krwi podnosi się i spada stosunkowo szybko, dlatego w diagnostyce anemii ocena samego poziomu żelaza to za mało. Niewykluczone, że krótko przed badaniem syn spożywał posiłki obfitujące w ten pierwiastek bądź też taka jest cała jego dieta. Jeżeli pediatra nie widzi powodu do pogłębienia diagnostyki, to warto spróbować ograniczyć podaż żelaza w diecie. Proszę szczególnie zwrócić uwagę na częstotliwość spożywania mięsa przez syna oraz jaj, bo to one mogą powodować nadmiar żelaza w organizmie.

W tym artykule odnajdzie Pani listę obfitujących w żelazo produktów, powinno to być dla Pani wskazówką: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-bogata-w-zelazo.

Jeżeli mimo wszystko poziom żelaza będzie wysoki, może to oznaczać nadmierne wchłanianie tego pierwiastka z przewodu pokarmowego. Przyczyną może być niedokrwistość megaloblastyczna, hemolityczna, aplastyczna czy syderoblastyczna. W takim przypadku wskazane byłyby konsultacje u hematologa.

Być może zainteresuje Pani ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-anemii.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty