Jak podnieść poziom ferrytyny we krwi?

Od jakiegosz czasu czulam sie zmeczona I senna, do tego such a skora, podkrazone oczy. Zrobilam wyniki. Okazalo sie, ze mam niska hemoglobine 10,3 zelazo 19,2 oraz ferrytyna 6. Uprawiam amatorsko bieganie, jezeli chodzi o diete to rzeczywscie jem mniej miesa (1 raz w tyg), natomiast staram sie jesc produkty straczkowe, tofu itp, zeby dostarczyc witamin. Niestety okazalo sie, ze to jednak mało. Czy powinnam zrobic jeszce jakies wyniki I czy tylko przyjmowanie zelaza podniesie mi jego poziom? Czy rowniez diets jestem w stanie podniesc poziom ferrytyna? Jak powino wygladac leczenie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku anemii z niedoboru żelaza dobre efekty osiąga się suplementacją tego pierwiastka w połączeniu z właściwą dietą – jest to bardzo istotne. Warto wiedzieć, że walka z anemią to proces długotrwały, a wychodzenie z choroby to niekiedy długie miesiące leczenia. Dlatego tak ważne jest działanie wielotorowe. Mięso to źródło łatwo przyswajalnego żelaza – dlatego zaleca się je w diecie przeciwdziałającej niedokrwistości, choć oczywiście dużo zdrowsze jest zachowanie umiaru w jego spożywaniu przy jednoczesnym pamiętaniu o innych, również tzw. niehemowych, źródłach żelaza. Ważna jest także jego przyswajalność, a złota zasada brzmi, by unikać spożywania produktów zawierających dużą ilość wapnia przy jednoczesnym suplementowaniu żelaza. Zatem proszę pamiętać, by nie spożywać go np. z nabiałem, ale za to – koniecznie z produktami o wysokiej zawartości witaminy C. Proszę zapoznać się z naszymi artykułami omawiającym rolę i wpływ diety na walkę z anemią: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-anemii oraz tu: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-bogata-w-zelazo.

Ferrytyna to białko odpowiedzialne za kumulację żelaza w organizmie – jest to swoisty magazyn dla żelaza. Dlatego tak ważne jest zbadanie go, ponieważ samo żelazo we krwi można podnieść bardzo szybko – nawet kilkoma posiłkami. Nie ma to jednak większego znaczenia dla organizmu, gdy w „magazynie” brak tego pierwiastka. Ferrytyna podnosi się bardzo powoli, a dzieje się to za sprawą właśnie suplementacji. Jeśli jest Pani zainteresowana, to tutaj więcej informacji o ferrytynie: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Co do dodatkowych badań, to na tym etapie raczej nie są konieczne – po zakończeniu kuracji preparatem zawierającym żelazo powinna Pani ponowić badania (morfologia, żelazo, ferrytyna), a dla pewności może Pani oznaczyć także poziom witaminy D, kwasu foliowego i witaminy B12, co da pełen obraz stanu Pani organizmu. Jeżeli wyniki badań nadal będą niezadowalające, może to oznaczać nawet choroby układu pokarmowego prowadzące do zaburzeń wchłaniania. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-choroby-przewodu-pokarmowego.

Natomiast o anemii i jej typach przeczyta Pani w naszym obszernym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-inne-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.