Żelazo na poziomie 324

Witam, mam 36 lat. Hmogolobina w normie a żelazo wynosi 324 !!! Co to może oznaczać ??? Ania

Witam.
Nie podała Pani jednostek oraz wartości referencyjnych dla danego laboratorium.
Ale bez tego też widać, że Fe jest znacznie przekroczone.

Przyczyny wysokiego poziomu żelaza mogą być różne:
- błąd laboratorium (badanie należy powtórzyć),
- stosowanie suplementów żelaza,
- hemochromatoza, hemosyderoza,
- niektóre niedokrwistości (hemolityczna, megaloblastyczna, aplastyczna, syderoblastyczna)
- zespoły mielodysplastyczne.

We wstępnej diagnostyce może być pomocne oznaczenie: morfologii krwi z rozmazem, Fe (jeszcze raz), TIBC, Ferrytyny, aminotransferaz, bilirubiny, GGTP, witaminy B12, kwasu foliowego, badanie szpiku kostnego.