Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na zbicie żelaza?

Witam, Od półtora roku żywię się wyłącznie dietą wegetariańską, jednak po wykonaniu badań krwi okazało się, że mam nadwyżkę żelaza (247). Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na zbicie żelaza?

Witam Panią,

Proszę udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę zbyt wysokiego stężenia żelaza we krwi. Wśród przyczyn mogą być m.in: hemochromatoza, hemosyderoza lub niedokrwistości hemolityczne, megaloblastyczne, aplastyczne, syderoblastyczne itd. W przypadku hemochromatozy, która znacznie częściej występuje u mężczyzn w celu usunięcia nadmiaru żelaza stosuje się upusty krwi oczywiście w warunkach szpitalnych. Może Pani spróbować ograniczyć w diecie spożycie mięsa, które cechuje się dużą zawartością żelaza o dużej biodostępności. Z innych środków farmakologicznych stosuje się deferoksaminę lub deferazyroks. Wcześniej jednak powinna Pani ustalic co jest przyczyną zbyt wysokiego stężenia żelaza we krwi.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz