Skutki nadmiaru żelaza w wyniku badania u 6-letniego dziecka

Dzień Dobry chciałam zapytać co to oznacza że dziecko wiek 6 lat ma za dużo żelaza wynik badania 138,91 a zakres referencyjny to 28,00-93,00. Jakie mogą byc tego skutki? Z poważaniem: Anna P-W

Piotr Pilarski

Należy poszerzyć zakres badań. Sugeruje wizytę u pediatry.

Pozdrawiam.

Lek. Tomasz Budlewski

Bardziej niż skutków należy poszukać przyczyny podwyższonej wartości żelaza u dziecka. Przyczyną podwyższonych wyników może być hemochromatoza, hemosyderoza, niedokrwistości, zespoły mielodysplastyczne. Proszę koniecznie udać się z dzieckiem do lekarza pediatry.