Wysoki poziom ferrytyny i żelaza a osłabienie

Czy wysoki poziom ferrytyny 280 ug/L i żelaza 30.3 umol/L utrzymujący się przez kilka lat, może być przyczyną dużego osłabienia ? W laboratorium odmówiono badania krwi na hemochromatozę mówiąc że te poziomy nie wskazują na tę chorobę. Tu w Irlandii gdzie mieszkam średnia dla ferrytyny to 22-275 ug/L , żelazo 11-28 umol/L. Może mimo to powinienem zażądać tych badań, czy też wyniki rzeczywiście nie wskazują na hemochromatozę.

Aleksander Ropielewski

Wyniki nie przemawiaja za hemochromatozą, ani nie powinny być przyczyną osłabienia. Warto jednak wykonać pełną diagnostykę gospodarki żelazowej w organizmie (TIBC, transferyna, morfologia krwi).