Czym grozi wysoki poziom ferrytyny?

Od stycznia 2010 roku rozpoczęto o mnie cotygodniowe upuszczanie krwi celem obniżenia poziomu ferrytyny (920). Obecnie jest ona na poziomie 500, ale hemoglobina spadła na 10. Nadal moje samopoczucie jest złe, ciągle jestem zmęczona, śpiąca, wejście na drugie piętro jest dla mnie męczące. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest jakaś dieta, którą można stosować przy tym schorzeniu i czym grozi taki wysoki poziom ferrytyny?
ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dziękujemy za zadanie pytania.

Ferrytyna jest białkiem zwierającym zapasowe żelazo występującym we wszystkich tkankach ustroju, głównie wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym. Stężenie ferrytyny w surowicy krwi dobrze odzwierciedla poziom zapasów żelaza w ustroju. Zwiększony poziom ferrytyny może być spowodowany: stanem zapalnym, reumatoidalnym zapaleniem stawów, uszkodzeniem wątroby, martwicą komórek na przykład nowowotworowych, nadmiarem żelaza w ustroju (hemochromatoza pierwotna lub potransfuzyjna, hemolityczna lub aplastyczna).

Konieczna zatem jest kontrola u specjalisty hematologa.

W diecie powinna Pani ograniczyć produkty zawierające duże ilości żelaza, jak np. szpinak czy podroby.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty