Czym grozi wysoki poziom ferrytyny?

Od stycznia 2010 roku rozpoczęto o mnie cotygodniowe upuszczanie krwi celem obniżenia poziomu ferrytyny (920). Obecnie jest ona na poziomie 500, ale hemoglobina spadła na 10. Nadal moje samopoczucie jest złe, ciągle jestem zmęczona, śpiąca, wejście na drugie piętro jest dla mnie męczące. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest jakaś dieta, którą można stosować przy tym schorzeniu i czym grozi taki wysoki poziom ferrytyny?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Ferrytyna jest białkiem zwierającym zapasowe żelazo występującym we wszystkich tkankach ustroju, głównie wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym. Stężenie ferrytyny w surowicy krwi dobrze odzwierciedla poziom zapasów żelaza w ustroju. Zwiększony poziom ferrytyny może być spowodowany: stanem zapalnym, reumatoidalnym zapaleniem stawów, uszkodzeniem wątroby, martwicą komórek na przykład nowowotworowych, nadmiarem żelaza w ustroju (hemochromatoza pierwotna lub potransfuzyjna, hemolityczna lub aplastyczna).

Konieczna zatem jest kontrola u specjalisty hematologa.

W diecie powinna Pani ograniczyć produkty zawierające duże ilości żelaza, jak np. szpinak czy podroby.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl