Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak bardzo szkodzi nadmiar ferrytyny?

Badanie z października ub.r. wykazało 1990NG/ml ferrytyny. Choruję na niedokrwistość autoimunohemolityczną i miałam wiele przetoczeń od kwietnia do września 2010 (20 jkk.). W tej chwili Hb mam powyżej 11 i lepiej się czuję. Otrzymuję mega dawkę sterydów oraz leczenie cyklofosfamidem, ale bardzo mnie niepokoi to żelazo. Jak długo bez szkody dla organizmu mogę czekać na leczenie pozwalające usunąć ten nadmiar żelaza z krwi? Czy może taka ilość jakoś wspomaga odbudowę krwinek? Mój hematolog nie wytłumaczył mi tego dostatecznie, bardzo proszę o wyjaśnienie, czy taka ilość jak u mnie, jest bardzo groźna?

KOBIETA ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Witam serdecznie!

Ferrytyna to białko, które wiąże nadmiar żelaza w organizmie. Nadmiar żelaza jest zazwyczaj związany z nadmierną podażą, przetoczeniami krwi itp. U Pani wysoki poziom ferrytyny, stwierdzony w październiku  był z pewnością konsekwencją transfuzji krwi.

Z uwagi na to, że poziom ferrytyny był badany u Pani kilka miesięcy temu, praktycznie zaraz po okresie intensywnych przetoczeń krwi,  najlepiej byłoby skontrolować ponownie poziom ferrytyny aby sprawdzić czy nadal jest wysoki. W przypadku utrzymującego się przez długi czas wysokiego poziomu ferrytyny może dojść do przeładowania żelazem organów takich jak np. wątroba. W takiej sytuacji warto skontrolować ich pracę (oznaczyć próby wątrobowe, wykonać USG jamy brzusznej).

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy