Dlaczego mam tak niski poziom żelaza we krwi w 3 miesiące po porodzie?

Witam, mam pytanie. Odebrałam wyniki i nie są zbyt ciekawe, mianowicie : HGB- 13,6, RBC- 5,09 , WBC- 5,3, HCT- 40,0 , MCV - 78,5, MCH 26,7 , RDW, - 15,8 do tego żelazo 40. Towarzyszą mi bóle głowy, zawroty, jestem zmęczona, rano wstaję niewyspana i do tego złe samopoczucie ogólne. Robiłam TSH - 1,28 i niby dobrze, jestem trzeci miesiąc po porodzie i bardzo się boję. Na co to może wskazywać?
ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Witam serdecznie.

Okres ciąży, połogu a następnie pierwszy rok po urodzeniu dziecka, to okres bardzo obciążający w życiu kobiety. Koniecznie musi Pani zadbać o prawidłową dietę, bogatą w żelazo, a także przyjmować żelazo pod postacią doustnych preparatów.

Hemoglobina jest w tej chwili na granicy normy, więc jawnej niedokrwistości Pani nie ma, niemniej zmniejszony poziom żelaza we krwi wskazuje, że pierwiastka tego zaczyna w Pani organizmie brakować. Może Pani przyjmować żelazo razem z innymi witaminami w praparatach dla kobiet w ciąży i  karmiących (wiele dostępnych w aptekach bez recepty). Proszę także skontrolować morfologię za 4-6 tygodni.
Produkty bogate w żelazo to przede wszystkim mięso, ale także zboża (chleb pełnoziarnisty, płatki zbożowe) oraz warzywa (głównie zielone). Pokarmy bogate w żelazo najlepiej popijać sokiem bogatym w witaminę C (np. pomarańczowym), a unikać łączenia z mlekiem.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy