Obniżona hemoglobina w badaniu krwi

Mam hemoglobinę 11,8 % (norma od 12%), żelazo w normie, opad prawidłowy - co to oznacza?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Niestety mam zbyt mało danych do interpretacji tego wyniku - nie znając nawet płci pytającego. Wynik może mieścić się w granicy normy laboratoryjnej - jeśli chodzi o kobietę. U mężczyzn zwykle poziom hemoglobiny powinien być wyższy (13-14 g/dl). Proponuję zadbać o dietę bogatą w żelazo.

Najlepiej przyswajalne żródło żelaza to czerwone mięso, na drugim miejscu - drób (indyk, kurczak). Dania mięsne warto komponować z warzywami lub sokiem owocowym (np. pomarańczowym - ze zwględu na zawartość witaminy C, która zwiększa wchłanianie żelaza).

Z warzyw - najwięcej żelaza jest w fasoli, soi, zielonej sałacie - aczkolwiek znacznie gorzej przyswajalne niż z mięsa. Inne pokarmy dość bogate w żelazo to: pieczywo ciemnoziarniste, suszone owoce, tłuste ryby (makrela, sardynki), płatki śniadaniowe.

Pozdrawiam serdecznie