Co jeść, by poprawić odporność?

Jestem po mastektomii piersi. Jestem w tej chwili po podaniu piątego cyklu chemioterapii. Proszę o sprawdzenie moich wyników krwi. Czy krwinki białe i czerwone nie są zbyt niskie? Co zrobić, żeby podnieść wyniki? Za dwa tygodnie czeka mnie jeszcze podanie ostatniego cyklu chemioterapii. Dziękuję za pomoc. WBC: 4,40 G/L, krew włośniczkowa MlD: 17,500%, RBC: 3,91 T/L, RDW: 16,4%, PLT: 324,0 GIL, LYM: 31,8%, gran: 2,2 GIL, gran: 50,700%, MlD: 0,8 GIL, HGB: 7,51 mmol/L, HCT: 0,373 UL, MCV: 95,5 fl, MCH: 1,92 fmol,  MCHC: 20,1 mmol/L, LYM 1,40 GIL.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wyniki są w porządku. Ogólna liczba białych krwinek jest w dolnej granicy normy (>3,7 G/l), natomiast zawartość we krwi granulocytów obojętnochłonnych (krwinek odpowiedzialnych za obronę przed infekcjami bakteryjnymi) jest w normie (>1,5 G/l). Prawidłowe stężenie hemoglobiny we krwi u kobiet  to 11,5-16,0 g/dl (7,2-10,0 mmol/l), a więc u Pani - także w dolnej granicy normy.

Aby wzmocnić się przed negatywnymi skutkami działania chemioterapii, warto stosować dietę bogatą w żelazo oraz kwas foliowy.

Najlepiej przyswajalne źródło żelaza to czerwone mięso, na drugim miejscu - drób (indyk, kurczak). Dania mięsne warto komponować z warzywami lub sokiem owocowym (np. pomarańczowym - ze zwględu na zawartość witaminy C, która zwiększa wchłanianie żelaza). Z warzyw - najwięcej żelaza jest w fasoli, soi, zielonej sałacie - aczkolwiek znacznie gorzej przyswajalne niż z mięsa. Inne pokarmy dość bogate w żelazo to: pieczywo ciemnoziarniste, suszone owoce, tłuste ryby (makrela, sardynki), płatki śniadaniowe.

Doskonałym źródłem kwasu foliowego są warzywa i owoce bogate w witaminę C, takie jak: brokuły, pomarańcze, brukselka oraz warzywa i owoce z dużą zawartością beta-karotenu, np. nasiona roślin strączkowych, szpinak i inne. Duże ilości znajdziemy także w: wątróbce, drożdżach, pełnych ziarnach, fermentowanym mleku itd.

Pozdrawiam serdecznie