Jak zwiększyć ilość żelaza?

Wyniki badań u mojego 7-letniego synka są następujące: RBC-4,39; MCV-83,2;RDW%-15,0;HCT-36,5%; PLT-214;MPV-7,6 (poniżej normy); WBC-7,6;HGB-13,2;MCH-30,0pg;MCHC-36,1;LYMF-3,1;GRAN-3,9;MID-0,6;LYMF-40,9%;GRAN-51,7%;MID-7,4%; OB-6mm;ASO<200; CRP-ujemne;fosfor-3,33; żelazo-42,68 (poniżej normy); cysty pierwotniaków i jaja pasożytów w kale - nie wykryto. Moje pytanie jest następujące: czy powinnam wprowadzić u synka preparat żelaza czy ograniczyć się do zwiększenia żelaza w pożywieniu + witaminy lub słyszałam też o kwasie foliowym, który by mógł poprawić ten wynik - jeśli tak, to w jakich dawkach? Powodem zrobienia kompleksowych badań był brak apetytu, osłabienie i bladość - teraz lekko się poprawiło, podaję zestaw witamin + preparaty na apetyt (citropepsin, herbogastrin).
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie wyników badań myślę, że w chwili obecnej wystarczy zwiększenie ilości żelaza w diecie (najlepiej aby źródłem tego pierwiastka były produkty pochodzenia zwierzęcego, gdyż zawierają one lepiej przyswajalne żelazo hemowe). Produty te powinnny być podawane łącznie z produktami bogatymi w witaminę C, która poprawia wchłanianie żelaza. Za jakiś czas należy skontrolować parametry gospodarki żelazem (wykonać morfologię krwi, stężenie żelaza, ew. oznaczenie ferrytyny), aby ocenić wyniki takiego postępowania.

Przy niedoborach kwasu foliowego obserwowany jest wzrost ponad normę średniej objętości krwinki czerwonej (parametr ten u Pani Syna jest prawidłowy), dlatego nie ma wskazań do podawania tej witaminy.

Jeśli chodzi o niepokojącą Panią wartość MPV (średnią objętość płytki krwi) - przy prawidłowym stężeniu płytek krwi (takim jak u Pani Synka) nieznaczne obniżenie MPV nie ma znaczenia klinicznego. W przyszłości wymaga jedynie obserwacji.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.