Anemia u niemowlęcia - bardzo proszę o odpowiedź

Witam, bardzo proszę o interpretację wyników mojej 13-tygodniowej córeczki: RBC 3,22; MCV 87,3; RDW% 12,0; PLT 288; MPV 8,7; LYMF 4,0; GRAN 3,0; MID 0,5; WBC 7,5; HGB 9,4; HCT 28,1 (%); MCH 29,2; MCHC 33,5; LYMF 53,3 (%); GRAN 40,0; MID 6,7. Dostała preparat żelaza i witaminę, ale nie może tego przyjmować, wymiotuje i ma biegunkę. Urodziła się z rozszczepem podniebienia i bardzo się martwię, ponieważ musi mieć dobre wyniki do operacji. Bardzo proszę o informację, czy jest to duża niedorwistość??? I czy jest tylko jeden preparat żelaza czy więcej? Boję się też ewentualnych efektów ubocznych... Czy długo może potrwać leczenie? Czy skoro ja karmię piersią, powinnam również przyjmować preparat żelaza? Moje wyniki są na dolnej granicy normy - hemoglobina. Mała jest karmiona moim mlekiem, a 3 razy dziennie dostaje mleko modyfikowane, na rozszerzenie diety jeszcze za wcześnie. Oprócz tego przyjmuje od urodzenia lekarstwo na pracę jelit, gdyż ma refluks. Bardzo proszę o odpowiedź, dziękuję i pozdrawiam, Magda
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Niedokrwistość w pierwszym kwartale życia dziecka jest fizjologią - wynika z niedoboru hormonu odpowiedzialnego za krwiotworzenie - erytropoetyny. Po 3. miesiącu życia produkcja krwinek czerwonych się zwiększa, rośnie też zapotrzebowanie na żelazo.

Rzeczywiście, poziom hemoglobiny u Pani córeczki, zakładając, że urodziła się o czasie, jest obniżony (u donoszonych niemowląt w tym wieku za dolną granicę normy przyjmuje się 10,5 g/dl, natomiast u wcześniaków - 8 g/dl). Niedokrwistość nie jest jednak bardzo głęboka. Fakt, że córka nie toleruje podawanego jej żelaza powinna Pani zgłosić lekarzowi - na rynku dostępnych jest kilka preparatów tego pierwiastka, które mogą być stosowane zamiennie.

Aby ocenić skuteczność leczenia niedokrwistości, za kilka tygodni będzie trzeba powtórzyć badanie. Istnieje duża szansa, że przez ten czas stężenie hemoglobiny osiągnie prawidłową wartość.

Jeśli chodzi o Panią - przyjmowanie przez Panią żelaza nie będzie miało istotnego wpływu na jego zawartość w pokarmie. W trosce o własne zdrowie powinna jednak Pani skonsultować swój wynik morfologii krwi z lekarzem, który oceni, czy konieczna jest suplementacja żelaza.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty