Anemia u niemowlęcia

Witam. Proszę o interpretację wyników morfologii córki, która ma 8,5 miesiąca. WBC 8,O NORMA (3,8-10) RBC 3,67 (3,7-5,1) HGB 10,2 (12-16) HCT 29,9 (37-47) MCV 82 (80-99) MCH 27,8 (27-35) MCHC 34,1 (32-37) PLT 351 (150-400) ŻELAZO 32,4 (43-153). Córka waży 7,2 kg, a jej przyrosty miesięczne to 300 g. Czy to nie za mało? Córka urodziła się z wagą 2900. Czy córka ma anemię?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Stężenie hemoglobiny u Pani córki jest niższe niż dopuszczalna wartość normy, co oznacza, że ma ona anemię (nie jest to anemia dużego stopnia, gdyż niemowlęta w tym wieku fizjologicznie mają obniżone stężenie hemoglobiny we krwi). Wyniki badań wskazują, że niedokrwistość jest spowodowana niedoborem żelaza. Z niedoborem tym mogą być związane zbyt niskie przyrosty masy ciała u Pani córki. Przeciętnie miesięcznie niemowlę powinno przybywać na wadze ok. 600 g w pierwszym półroczu i ok. 500g w drugim półroczu życia. Z wynikami proszę udać się do pediatry, gdyż ewentualna suplementacja preparatami żelaza jest możliwa tylko na zalecenie lekarza.