Anemia u dziecka

Witam, bardzo proszę o interpretację wyników badań 4 miesięcznego niemowlaka urodzonego z rozpoznaną hypotrofią. Bad. z dnia 29/05/2012: mcv 87.0, mch 29,5, mchc 33,8, rdw 14,1%, neu 6.9 %, eos 2,8%, leukocyty 6.5 K/ul, erytocyty 3,33 M/ul, hemoglobina 9,8 g/dl, hematokryt 29,0%, płytki krwi 478 k/ul, lymph 84,6%, mon 5,2%, lymph 5,50 K/ul, mon 0,30 K/ul. Badania 05/07/2012 po 2 tyg. kuracji - żelazo, kwas foliowy, wit. d3, wit. b6: leukocyty 5,83 G/l, erytrocyty 3,55 T/l, hemoglobina 9,3 G/dl, hematokryt 27,4%, mcv 77,2 fl, mch 26,2 pg, mchc 33,9 g/dl, rdw 13,1, plytki krwi 555 G/l, neutrocyty 0,64 G/l, limf 4,42 G/l, monocyty 0,52 G/l, eozynocyty 0,22 G/l, bazocyty 0,03 G/l. Czy według tych badań stan dziecka pogorszył się? Czy badania wskazują na anemię dziecka?

KOBIETA, 1 LAT ponad rok temu

Witam! Niestety nie podała Pani wartości referencyjnych laboratorium wykonującego badanie, w związku z tym możliwe jest odniesienie się do wyników badań tylko w oparciu o wartości standardowe. W wykonanej morfologii krwi widoczne jest nieznaczne obniżenie wartości hemoglobiny, hematokrytu oraz erytrocytów. Sugeruje to niedokrwistość. Niestety nie można jednoznacznie stwierdzić przyczyny niedokrwistości, w związku z tym zastosowano suplementację kilku czynników warunkujących erytropoezę czyli syntezę czerwonych krwinek. Kontrola leczenia niedokrwistości powinna nastąpić po 3 tygodniach. W wykonanej kontrolnej morfologii nie stwierdzono prawidłowej odpowiedzi na leczenie w związku. Co więcej widoczne jest pogorszenie parametrów układu czerwonokrwinkowego oraz zwiększona liczba płytek krwi. Co może sugerować inną przyczynę niedokrwistości np. stan zapalny. W związku z tym warto skonsultować problem z hematologiem, niestety do takiej wizyty potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Pozdrawiam serdecznie!