Anemia u 14-miesięcznego chłopca

Witam! Proszę o interpretację wyników krwi 14-miesięcznego dziecka/synka: RBC 4.31, WBC 6.9, hgb 5.8 mmol/l, norma 7-14, HCT 32.1, MCV 75, MCH 1.4, MCHC 18.1, RDW 18.7%, norma 11-16, płytki 337, MPV 6.1, PCT 0.2, PDW 17.3 , LYM 5.30 , MON 0.50, GRA 1.2, LYM% 76, MON% 6.9, gra% 17.1, żelazo 69.8, norma laboratorium 45-145. Kał na pasożyty ujemny, na salmonellę - ujemny, candida - ujemny, s. euus - ujemny. Kał na krew utajoną + (ocena od + do +++). Synek ma normalny apetyt, teraz trochę jest marudny, bo ząbki mu wychodzą. Powtórzę badanie na krew utajoną i jeszcze zrobię test na lambie, gdyż badanie kału było robione po krótkiej biegunce. Martwi mnie ta krew w kale. Synek jak miał 6 mies. miał podobne wyniki, tzn. niską hemoglobinę, żelazo brał 4 mies. (F***Lek + kwas foliowy) i nie wiem, czy znowu ma anemię, czy po prostu wyniki cały czas się utrzymują na takim samym poziomie. Poprzednio nie badałam mu poziomu żelaza. Co Państwo sądzą, co mu jest, jakie lekarstwa mam mu podawać, ewentualnie jakie jeszcze badania mogę zrobić. Martwię się tą jego anemią. Synek ma sińce pod oczami. Synek waży 12 kg.
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

W wynikach morfologii krwi zwraca uwagę obniżone stężenie hemoglobiny poniżej normy dla wieku dziecka - cały czas utrzymuje się więc niedokrwistość (aby stwierdzić, czy pogłębia się ona, należałoby znać wyniki poprzedniego badania). Obniżona jest także liczba granulocytów obojętnochłonnych (co wynikać może z przebytej niedawno infekcji objawiającej się biegunką, o której Pani wspomina). Niska jest średnia objętość płytki krwi - w przyszłości warto zwrócić uwagę na ten parametr, na razie nie ma jednak powodów do niepokoju, gdyż najważniejsze, że ilość płytek jest prawidłowa.

Prawidłowe stężenie żelaza we krwi nie wyklucza jego niedoboru w organizmie. Konieczna będzie najprawdopodobniej dalsza suplementacja preparatem żelaza. U dzieci w wieku Pani synka niedobory takie są częste i zwykle wynikają ze zbyt małej ilości tego pierwiastka w diecie. Należy jednak wyjaśnić kwestię utraty żelaza z krwią przez przewód pokarmowy - tak jak Pani zamierzała, proszę powtórzyć badanie kału na krew utajoną. Często zdarzają się wyniki fałszywie dodatnie, dlatego nie należy na razie się nie niepokoić. Gdyby jednak potwierdziła się obecność krwi w kale, należy zgłosić się do gastrologa dziecięcego. Stan taki może być spowodowany alergią pokarmową, obecnością pasożytów w przewodzie pokarmowym, a także pewnymi chorobami jelit, dlatego ważna jest odpowiednia diagnostyka.

Sińce pod oczami mogą być spowodowane niedokrwistością, choć często występują one jako element "urody" alergików.

Masa ciała Pani synka odpowiada ok. 75 centylowi dla 14-miesięcznych chłopców. Aby ocenić jego rozwój, trzeba by było jednak znać także jego wzrost oraz dotychczasowy przebieg wzrastania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty