Czy anemia może być powodem omdleń?

Mam 37 lat. Z powodu omdleń pod wpływem stresu (tak mi się wydaje) zrobiłam badania. Nie są dobre. Lekarz mówi, że to anemia. Ja jednak myślę, że to nie powód, aby mdleć, płakać i być rozdrażnioną. Moja hemoglobina to 9,1 - po 4 dniach brania żelaza 2 razy dziennie to 9,4. Myślę, że to nie jest chyba najgorzej. Miałam już gorsze wyniki i czułam się lepiej. Zbadałam również kał na obecność krwi utajonej. Wynik wyszedł dodatni. Na badanie gastroskopii muszę czekać 2 miesiące - no tak już jest i nie mam o to żalu do nikogo. Lekarz rodzinny nie powiedział mi, co może to oznaczać i jakie choroby mogą mi grozić. Praktycznie w głowie mi huczy na okrągło. przed oczami wszystko wiruje, męczę się strasznie szybko i padam jak "kawka na ławkę", można by powiedzieć, że na zawołanie. Chcę być wesoła, ale strasznie się boję. Nie okazuję rodzinie mojego strachu i beczę po kątach, a tak dla wszystkich jestem twardzielką. Czy objawy moje mogą wskazywa na coś poważnego? aneta

Witam!

Przyczyną omdleń był u Pani najprawdopodobniej nie stres, a właśnie anemia. Jej manifestacją mogą być obserwowane przez Panią obniżenie nastroju i rozdrażnienie. Także pozostałe opisywane objawy są typowe dla niedokrwistości.

Pyta Pani, co może być przyczyną anemii - po pierwsze utrata krwi: bardzo często u kobiet młodych są to obfite krwawienia miesięczne. Dodatni wynik badania na krew utajoną w kale sugeruje jednak, że źródło krwawienia znajduje się najprawdopodobniej w przewodzie pokarmowym. Może być to wrzód żołądka, dwunastnicy, zmiany naczyniowe w obrębie jelita grubego, ale także zmiany o charakterze nowotworowym, które koniecznie należy wykluczyć.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę niedobory żelaza w diecie, jak również problemy z wchłanianiem tego pierwiastka z pożywienia (występujące m.in. w niektórych chorobach jelit).

Stężenie hemoglobiny we krwi w granicach 9,1-9,4 g/dl to sytuacja, która wymaga dość pilnej diagnostyki, zwłaszcza, że pisze Pani, że wartości bywały i niższe, z czego wnioskuję, że niedokrwistość trwa już od dłuższego czasu. Po 4 dniach stosowania preparatu żelaza nie można jeszcze ocenić skuteczności leczenia (niewielkie wahania stężenia hemoglobiny nie są jej wykładnikiem). Kontrolną morfologię warto zrobić po 3-4 tygodniach leczenia.

Pozdrawiam.