Czy te wyniki są niepokojące?

Witam, zrobiłam okresowo badania krwi i podkreślono w nich takie pozycje: HGB 8,6g/dl HCT 28,6% MCV 64.7fl MCH 19,5pg MCHC 30,1g/dl RDW 17,1% MID 8,6%M Czy te wartości świadczą o chorobie? Pozdrawiam i proszę o informację.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Znacznie obniżone stężenia hemoglobiny, hematokrytu, średniej objętości krwinek czerwonych oraz zmniejszenie średniego stężenia i zawartości hemoglobiny w krwince może świadczyć o anemii z niedoboru żelaza. Do przyczyn tego schorzenia należą przewlekłe krwawienia, zaburzenia wchłaniania żelaza lub niedobory tego pierwiastka w diecie.
   Proszę zgłosić się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego, gdyż wskazana byłaby dalsza diagnostyka niedokrwistości - oznaczenie parametrów gospodarki żelaza oraz wykonanie badań, które wykluczają przewlekłe krwawienia (gastroskopię, badanie kału na krew utajoną, badanie ginekologiczne). Lecznie polega na przyjmowaniu prepratu żelaza - najczęściej w postaci doustnej.