Bardzo proszę o interpretację wyników morfologii

Bardzo słabo się czuję na tydzień przed miesiączką i w tym czasie odczuwam ogólną nerwowość, bolą mnie mięśnie, dziąsła bolą i krwawią w tym czasie, pojawiają się zajady i opryszczka na ustach, w nocy pocę się, jestem bardzo slaba. WBC-5,11, RBC 4,28, HGB 10,0, HCT 32,1, MCV 75,0, MCH 23,4, MCHC 31,2, RDW 18,5%, PLT 486,0, MPV 10,5, NEU 1,92, LYM 2,40, MONO 0,57, EOS 0,14, BASO 0,08, NEU% 37,5%, LYM% 47,0%, MONO% 11,2%, EOS% 2,7%, BASO% 1,6%, żelazo 18,0.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

W wynikach zwraca uwagę obniżony poziom hemoglobiny oraz MCV (objętość krwinki czerwonej) oraz niski poziom żelaza. Wskazuje to na anemię (niedokrwistość) z niedoboru żelaza. Niedobór żelaza u kobiet wynika zazwyczaj z przyczyn ginekologicznych (nadmierne krwawienia miesiączkow, czego przyczyną mogą być z kolei zaburzenia hormonalne lub mięśniaki macicy). Kolejną przyczyną anemii z niedoboru żelaza są problemy z przewodem pokarmowym (stany zapalne żołądka, jelit, krwawienia z przewodu pokarmowego).

Podstawą leczenia anemii jest przede wszystkim wyjaśnienia skąd pochodzi utrata żelaza (konsultacja u ginekologa, ewentualnie gastrologa). Żelazo włącza się w postaci preparatu doustnego, a leczenie kontynuuje się przez kilka miesięcy. Istotne jest także zastosowanie diety bogatej w żelazo. Najlepiej przyswajalne źródło żelaza to czerwone mięso, na drugim miejscu - drób (indyk, kurczak). Dania mięsne warto komponować z warzywami lub sokiem owocowym (np. pomarańczowym - ze zwględu na zawartość witaminy C, która zwiększa wchłanianie żelaza).

Z warzyw - najwięcej żelaza jest w fasoli, soi, zielonej sałacie - aczkolwiek znacznie gorzej przyswajalne niż z mięsa. Inne pokarmy dość bogate w żelazo to: pieczywo ciemnoziarniste, suszone owoce, tłuste ryby (makrela, sardynki), płatki śniadaniowe.

Więcej informacji na temat anemii u kobiet: http://portal.abczdrowie.pl/anemia-a-nadmierne-krwawienia-miesiaczkowe.

Pozdrawiam serdecznie