LECZENIE STATYNAMI I FIBRATAMI - MORFOLOGIA

MĘŻCZYZNA - 33 LATA. OD KWIETNIA 2009 ROKU PODJĄŁEM LECZENIE, MAJĄCE NA CELU OBNIŻENIE TRÓJGLICERYDÓW I CHOLESTEROLU (UWARUNKOWANE RODZINNIE). PRZYJMUJĘ NIEPRZERWANIE OD TEGO CZASU LEKI. GDY ROZPOCZYNAŁEM KURACJĘ, MIAŁEM NASTĘPUJĄCY POZIOM: HGB: 15,9, RBC: 5,30. PO 3 MIESIĄCACH LECZENIA MORFOLOGIA: HCT: 42,1, RBC: 5,02, HGB: 14,4, WBC: 6,0, MCV: 83,9, MCH: 28,7, MCHC: 34,2, RDW: 12,8%. PO 8 MIESIĄCACH LECZENIA MORFOLOGIA: WBC: 5,6, RBC: 4,95, HGB: 13,6, HCT: 40,3, MCV: 81,4, MCH: 27,5, MCHC: 33,7, RDW38,7 fL. BARDZO PORSZĘ O INTERPRETACJĘ NIEKTÓRYCH ZMIAN. DODAM, ŻE APETYT MAM DUŻY, CHOĆ MOCNO OGRANICZYŁEM SPOŻYCIE WĘDLIN I MIĘSA OGÓLNIE (NIE JADAM CZERWONEGO) NA RZECZ RYB, NIE TRACĘ WAGI JUŻ OD KILKU LAT (180 CM WZROSTU, 88 KG), CZUJĘ SIĘ BARDZO DOBRZE. NIE MAM ROZWOLNIEŃ CZY ZAPARĆ. CZY SPADEK NP. HGB MOŻE MIEĆ ZWIĄZEK Z PRZYJMOWANYMI LEKAMI (W ULOTCE JEDNEGO ZNICH JEST INFORMACJA, ŻE LECZENIE W POCZĄTKOWYM OKRESIE MOŻE SPOWODOWAĆ SPADEK HGB, HCT I KRWINEK BIAŁYCH). CZY PÓŁ ROKU TO PRZY TAKIM LECZENIU MOŻNA UZNAĆ ZA POCZĄTEK LECZENIA? EFEKTY LECZENIA REWELACYJNE (SPADEK CHOLESTEROLU DO WARTOŚCI PONIŻEJ NORMY, TRÓJGLICERYDÓW DO OK. 130 Z 750).
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam serdecznie!

Spadek poziomu hemoglobiny może bardziej wynikać ze zmiany Pana diety. Obniżający się wskaźnik MCV może wskazywać na zmniejszenie zawartości żelaza w Pana organizmie.

Proponuję  jednak nie rezegnować zupełnie z jedzenia np. drobiu lub chudego mięsa, oczywiście najlepiej przyrządzanych na parze lub w formie gotowanej.  Dania mięsne warto komponować z warzywami lub sokiem owocowym (np. pomarańczowym - ze zwględu na zawartość witaminy C, która zwiększa wchłanianie żelaza).

Warto także spożywać dużo warzyw - najwięcej żelaza jest w fasoli, soi, zielonej sałacie - aczkolwiek znacznie gorzej przyswajalne niż z mięsa. Inne pokarmy dość bogate w żelazo to: pieczywo ciemnoziarniste, suszone owoce, tłuste ryby (makrela, sardynki), płatki śniadaniowe.

Proponuję skontrolować ponownie morfologię za miesiąc.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty