Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza niski poziom żelaza w surowicy u niemowlaka?

Mój synek ma 6,5 miesiąca, ostatnie wyniki morfologii krwi wskazały, że synek ma hemoglobinę na poziomie 11,7 g/dL, natomiast żelazo w surowicy tylko16 ug/dl oraz ma podwyższone leukocyty 15,8 K/uL. Co mogą oznaczać takie wyniki? Czy może to być coś groźnego? Bardzo proszę o poradę.

ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie.

Żelazo jest pierwiastkiem wchodzącym w skład wielu enzymów i białek, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najważniejszym z nich jest hemoglobina - białko biorące udział w transporcie tlenu. Niedobor żelaza prowadzi do zaburzenia syntezy hemoglobiny i pojawienia się anemii syderopenicznej (z niedoboru żelaza).

Przyczyny niedoboru żelaza u niemowląt to niewystarczające zapasy żelaza z życia płodowego (u wcześniaków i noworodków z niską masą urodzeniową),  niedostateczna podaż żelaza w diecie (zwłaszcza u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym), zaburzenia wchłaniania, zwiększone zapotrzebowanie związane z szybkim wzrostem.
 
Należy pamiętać, aby wyniki badań odnosić  do norm przypisanych własciwej grupie wiekowej. Często bywa tak, że labolatoria podają normy dla osób dorosłych. W związku z tym zalecam konsultację wyników badań z pediatrą.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy