Niedostateczny stopień wysycenia żelazem hemoglobiny

Witam. Zwracam się do Państwa z pytaniem o to jaki związek w morfologii krwi w diagnozie anemii mają wyniki: RBC - 4,21 (3,9-5,1), HGB - 11 (11-16), HCT - 35 (37-45), MCV - 83 ( 84-96), MCH - 26,3 (27-34), MCHC - 31,6 (32-35), ŻELAZO - 104,8 (40-150). Według własnej interpretacji żelazo jest w normie, ilość erytrocytów również. Dodam tylko, że podczas wysiłku miewam zadyszki, czy więc niedostateczny stopień wysycenia żelazem hemoglobiny wpływa na kiepski transport tlenu i stąd ta skłonność?

Witam.
Wyniki wskazują na niewielką niedokrwistość.
Istotnym parametrem jest nie liczba erytrocytów a poziomo hemoglobiny (to ona jest nośnikiem tlenu), która jest obniżona (u kobiet powinna być powyżej 12g/dl).
Fragmentarycznie przedstawiona morfologia krwi może wskazywać na niedokrwistość z niedoboru żelaza (co jest możliwe nawet przy prawidłowym poziomie żelaza- może np. wzrastać w chorobach wątroby)- ew. do różnicowania z niedokrwistością chorób przewlekłych.
Należałoby sprawdzić jak się zachowuje RDW, co widać w rozmazie, oznaczyć TIBC, ferrytynę a w razie wątpliwości rozpuszczalne receptory dla transferyny.
Dalsze postępowanie diagnostyczne pozostawiłbym do decyzji lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam.
wizytylekarskie.org