Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 5 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wysoka hemoglobina przy niskim żelazie

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, co może być wynikiem bardzo słabego wyniku żelaza - mam 27 mg, hemoglobinę mam powyżej normy, czyli 14,1. Często występowała u mnie anemia z bardzo niskim niedoborem żelaza, ostatnie moje wyniki pokazały, że tylko żelazo mam niskie. Mam również kłopoty z żołądkiem, chodzę do gastrologa, ostatnio po gastroskopii miałam stwierdzone soki żołądkowe. Co jest wynikiem, że żelaza jest tak mało w porównaniu do hemoglobiny? Czy jest to anemia czy po prostu zła praca żołądka? Co powinnam zrobić, jakie badanie i czy powinnam mieć zrobioną gastroskopię ponownie?
ponad rok temu

Parenting.pl

Parenting.pl to nowoczesny portal przeznaczony przede wszystkich dla obecnych i przyszłych rodziców, ale również dla osób zainteresowanych tematyką związanych z rozwojem i zdrowiem dziecka. Serwis posiada bogatą bazę treści.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Droga Pani!

Na podstawie przedstawionych informacji nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na stawiane przez Panią pytania.
Niedokrwistości (anemie) z niedoborem żelaza spowodowane są najczęściej przez utratę żelaza z krwią - np. zbyt obfite miesiączki itp. Inną z przyczyn takiego stanu rzeczy są zaburzenia wchłaniania żelaza.

Jedną z częstszych chorób, które to powodują jest celiakia (choroba trzewna) - w celu jej rozpoznania wykonuje się badanie histopatologiczne wycinków błony śluzowej dwunastnicy pobranych podczas gastroskopii, a także oznacza się pewne przeciwciała (anty-TG i anty-EmA) we krwi. Warto zastanowić się nad tym problemem.
Aktualnie nie ma Pani niedokrwistości, gdyż poziom hemoglobiny jest prawidłowy. Jednak niski poziom żelaza wskazuje, że anemia powróci. Do tego czasu warto byłoby spróbować znaleźć przyczynę tego stanu.

Proponuję porozmawiać powtórnie ze swoim lekarzem rodzinnym lub jeśli istnieje taka możliwość z gastroenterologiem nad przeprowadzeniem diagnostyki zaburzeń wchłaniania żelaza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy