Co może oznaczać taki poziom żelaza?

Dzień dobry. Mój poziom żelaza wynosi 193,1 przy normie 145, ferrytyna jest w normie 45,9 (norma 13-150), hemoglobina prawidłowa 13,2 . Co może oznaczać taki poziom żelaza?
KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu

Badania krwi - glukoza

Badanie glukozy we krwi jest bardzo ważne. Glukoza jest węglowodanem należącym do cukrów prostych i podstawowym związkiem energetycznym w naszym organizmie. Jej niedobór i nadmiar są szkodliwe dla naszego zdrowia. Sprawdź czy twoje wyniki są prawidłowe.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Analizując wyniki badań, można by przypuszczać, że cierpi Pani na hemochromatozę. Przekroczony poziom żelaza nie jest bardzo wysoki, jednakże wymaga dalszej i pogłębionej diagnostyki. Istotnym jest również fakt, czy odczuwane są przy tym konkretne objawy.

Hemochromatoza jest chorobą spowodowaną nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego. Schorzenie to może mieć podłoże pierwotne lub wtórne.

W przypadku hemochromatozy pierwotnej – przypadłość ta dotyczy osób, które dziedziczą 2 kopie zmutowanego genu HFE. Gen ten odpowiada za kontrolę żelaza w komórkach jelit. W przypadku postaci wtórnej, choroba ta wynika z nadmiernej podaży żelaza z pokarmem.

Odkładanie żelaza następuje w większości tkanek i narządów w organizmie. W niektórych sytuacjach może dochodzić do marskości wątroby, rozwoju cukrzycy, uszkodzenia mięśnia sercowego. W układzie ruchu powstają natomiast stany zapalne i zwyrodnieniowe.

Przypadłość ta może mieć charakter rozwojowy. U pacjentów do 20. roku życia zazwyczaj nie występują żadne objawy. Po tym czasie natomiast ukazują się pierwsze symptomy oraz dochodzi do zwiększenia stężenia nagromadzonego żelaza. W przypadku braku leczenia u starszych pacjentów mogą pojawić się konkretne objawy choroby.

Proponujemy konsultację z lekarzem hematologiem w celu rozwiania wszelkich wątpliwości. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu. Prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć badania w wyznaczonym czasie.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zywienie.abczdrowie.pl/przeciazenie-zelazem-cichym-zabojca

https://portal.abczdrowie.pl/zelazo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty