Co może oznaczać taki poziom żelaza?

Dzień dobry. Mój poziom żelaza wynosi 193,1 przy normie 145, ferrytyna jest w normie 45,9 (norma 13-150), hemoglobina prawidłowa 13,2 . Co może oznaczać taki poziom żelaza?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Analizując wyniki badań, można by przypuszczać, że cierpi Pani na hemochromatozę. Przekroczony poziom żelaza nie jest bardzo wysoki, jednakże wymaga dalszej i pogłębionej diagnostyki. Istotnym jest również fakt, czy odczuwane są przy tym konkretne objawy.

Hemochromatoza jest chorobą spowodowaną nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego. Schorzenie to może mieć podłoże pierwotne lub wtórne.

W przypadku hemochromatozy pierwotnej – przypadłość ta dotyczy osób, które dziedziczą 2 kopie zmutowanego genu HFE. Gen ten odpowiada za kontrolę żelaza w komórkach jelit. W przypadku postaci wtórnej, choroba ta wynika z nadmiernej podaży żelaza z pokarmem.

Odkładanie żelaza następuje w większości tkanek i narządów w organizmie. W niektórych sytuacjach może dochodzić do marskości wątroby, rozwoju cukrzycy, uszkodzenia mięśnia sercowego. W układzie ruchu powstają natomiast stany zapalne i zwyrodnieniowe.

Przypadłość ta może mieć charakter rozwojowy. U pacjentów do 20. roku życia zazwyczaj nie występują żadne objawy. Po tym czasie natomiast ukazują się pierwsze symptomy oraz dochodzi do zwiększenia stężenia nagromadzonego żelaza. W przypadku braku leczenia u starszych pacjentów mogą pojawić się konkretne objawy choroby.

Proponujemy konsultację z lekarzem hematologiem w celu rozwiania wszelkich wątpliwości. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu. Prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć badania w wyznaczonym czasie.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zywienie.abczdrowie.pl/przeciazenie-zelazem-cichym-zabojca

https://portal.abczdrowie.pl/zelazo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.