Czy ten poziom żelaza powinien mnie martwić?

Dzień dobry.. Odebrałam wyniki badań, morfologia, układ krzepnięcia, próby wątrobowe, enzymy trzustkowe, OB, tarczyca idealne, ale niepokoi mnie żelazo, mam 232 norma 60-180, ferrytyna 76 norma 11-300.
KOBIETA, 41 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Wyniki badań, które Pani odebrała, wskazują na podwyższony poziom żelaza, co faktycznie może być powodem do niepokoju. Przyczyn nadmiaru żelaza w organizmie może być wiele, w tym hemochromatoza (zaburzenie metaboliczne prowadzące do nadmiernego gromadzenia żelaza w organizmie), przewlekłe stany zapalne, niektóre choroby wątroby czy nawet nadmierna suplementacja żelaza.

Ferrytyna w normie wskazuje, że zapasy żelaza w organizmie są w odpowiedniej ilości, jednak wysoki poziom żelaza we krwi wymaga dokładniejszej diagnostyki. Proponuję skonsultowanie tych wyników z lekarzem internistą, który może zlecić dodatkowe badania, na przykład oznaczenie poziomu transferyny, nasycenie transferyny żelazem lub inne pomiary w celu wykluczenia hemochromatozy lub innych stanów.

Dla uzyskania dodatkowych informacji, polecam zapoznać się z artykułami:

https://portal.abczdrowie.pl/mecza-cie-bole-stawow-powodem-moze-byc-hemochromatoza

https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-nadmiar-zelaza-przyczynia-sie-do-parkinsona

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-gospodarki-zelazem

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia oraz szybkiego wyjaśnienia genezy podwyższonego poziomu żelaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.