Podwyższony poziom żelaza

Witam, Robiąc badania ze względu na wypadające włosy, okazało się, że mam podwyższony poziom żelaza .Ostanie czasy mam mały problem ze stawami, ciągle coś mnie boli.(ostatnio coraz czesciej)Ostanio nawet przytrafił mi się skórcz w prawiej stopie u nogi,i wyginało mi palec. A biorę regularnie magnez.Zaczynam się martwić, mam dobiero 26 lat.Dodam jeszcze,że moja mama ma reumatyzm.Zelazo: 208, Ferritin 51. Proszę o pomoc. Dziękuje serdecznie
ponad rok temu

Witam serdecznie. Łącząc zgłaszana objawy z wynikiem oznaczenia poziomu żelaza można zasugerować hemochromatozę pierwotną. Jest to przeciążenie żelazem wynikające z dziedzicznej choroby metabolicznej, w której dochodzi do nadmiernego wchłaniania żelaza z pożywienia. Objawy rzadko pojawiają się przed 20 rokiem życia. Zwykle obserwuje się je u osób, które skończyły 40–60 lat, i polegają na ciągłym uczuciu zmęczenia, bólach stawów, dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, powiększeniu wątroby oraz zaburzeniach rytmu serca. Zbyt wysoki poziom żelaza może być spowodowany niewłaściwą dietą, opartą przede wszystkim na czerwonym mięsie, głównym źródle żelaza hemowego (czyli lepiej wchłanianego przez organizm).