Podwyższony poziom żelaza a anemia

Witam! Bardzo proszę o odpowiedź, o czym mogą świadczyć moje wyniki krwi. Od dawien dawna moja morfologia wygląda niezbyt ciekawie (chodzi mi o poziom erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu). Oto moje ostatnie wyniki: erytrocyty 3.81 (norma 4.00 - 5.20), hematokryt 34,7 (37 - 47), hemoglobina 12 (12 - 16), MCV, MCHC, MCH w normie, poziom żelaza 182,3 (norma 50 - 156), po dwóch tygodniach 173. Lekarz rodzinny raczej nie widzi żadnego problemu. Wykonano dodatkowe badania, tzn. próby wątrobowe, hormony tarczycy, cukier - wszystko w normie. O czym świadczy podwyższony poziom żelaza? Dodam, że nie zażywam żadnych preparatów zawierających Fe, moja dieta nie jest oparta na produktach będących bogatym źródłem tego pierwiastka. Jeśli chodzi o moje samopoczucie to szczególnie ostatnio często boli mnie głowa i odczuwam ciągłe zmęczenie. I jeszcze jedno pytanie: czy przy niedoborze witaminy B12 lub/i kwasu foliowego poziom MCV, MCHC, MCH byłby w normie?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Poziom żelaza w surowicy krwi ulega dobowym wahaniom (najwyższe jest rano, najniższe wieczorem). Ponadto wyniki badań u tego samego pacjenta w ciągu doby lub kilku dni mogą się różnić nawet o około 20%. Wzrost stężenia żelaza obserwowany jest w niektórych stanach chorobowych, tj. niedokrwistości hemolitycznej, aplastycznej, w zespole mielodysplastycznym, hemochromatozie, ostrym uszkodzeniu wątroby, po zbyt dużym obciążeniu żelazem przyjmowanym w postaci leku lub w pożywieniu. W Pani przypadku nie było wzrostu podaży, a pozostałe wyniki sugerują, że nic groźnego się nie dzieje. Na razie nie ma Pani również niedokrwistości (poziom hemoglobyny jest w normie). W niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 i/lub kwasu foliowego MCV powinno przekraczać 100 fl, MCH > 31 pg, natomiast MCHC > 24 mmol/l.