Podwyższony RDW

Witam! Mam 18 lat, jestem kobietą. Bardzo bym prosiła o interpretację wyników. Chciałabym zaznaczyć, że miesiąc temu miałam wykrytą anemię (hemoglobina 10), brałam żelazo w tabletkach. Martwi mnie jednak jeszcze moje OB. Może to być wpływ tabletek antykoncepcyjnych na podwyższone OB? Oto wyniki: OB po godzinie - 9, OB po 2 godzinach - 25, leukocyty 6, erytrocyty 4,38, hemoglobina 12,7, hematokryt 38,1, MCV 87, MCH 29, MCHC 33,4, RDW 21,9, płytki krwi 301, MPV 7,8, NEU 2,7, LYMPH 2,5, MON 0,6, EOS 0,2, BASO 0, ferrytyna 12,46.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki morfologii krwi, poza jednym parametrem, są prawidłowe. Nieco podwyższony jest RDW, czyli współczynnik zmienności rozkładu erytrocytów. Może mieć to związek z niedoborem żelaza lub małymi jego zasobami w organizmie, o czym świadczy - mieszcące się w normie, jednak dość niskie - stężenie ferrytyny. Z uwagi na to, choć niedokrwistości już nie rozpoznajemy, warto nadal suplemetować żelazo, by uzupełnić zasoby ustroju.

Odczyn Biernackiego (OB) jest prawidłowy. Prawdą jest natomiast, że jednym z czynników powodujacych jego przyspieszenie może być stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Pozdrawiam

Przemysław Zarzeczny

RDW-SD jest jednym ze wskaźników czerwonokrwinkowych, które oznacza się w trakcie badania morfologicznego krwi. Jest to odmiana wskaźnika RDW wyrażonego w postaci odchylenia standardowego (stąd oznaczenie literowe „SD”). To parametr pozwalający sprawdzić jak różnej objętości są krwinki czerwone. Badanie jest pomocne między innymi przy klasyfikacji niedokrwistości i szukaniu jej przyczyn. Należy nadmienić, że parametru tego nie należy interpretować samodzielnie, w oderwaniu od pozostałych wartości morfologii krwi. Pojedynczo wskaźnik RDW-SD nie ma znaczenia klinicznego.
Zasadniczym parametrem różnicującym niedokrwistości jest MCV. W przypadku jego wartości poniżej 80 fl mówi się o niedokrwistości mikrocytarnej (zwykle z niedoboru żelaza) a przy wartościach powyżej 100 fl mówi się o niedokrwistości makrocytarnej (często z niedoboru witaminy B12 (kobalaminy) lub kwasy foliowego).
Wchłanianie żelaza można zwiększyć stosując odpowiednią dietę. Czasem mogą pomóc niewielkie zmiany w naszych przyzwyczajeniach i sposobie zażywania preparatów żelaza. Wchłanianie zwiększymy jeśli będziemy przyjmować je na czczo lub między posiłkami. Warto preparat popijac sokiem cytrusowym, bo witamina C wspomaga wchłanianie żelaza. Korzystne są także witaminy B6, B12 i kwas foliowy. Podczas kuracji żelazem warto ograniczyć spożycie mleka i przetworów mlecznych, a także produktów mącznych i kasz. Więcej natomiast jeść warzyw ( zwłaszcza zielonych liściastych oraz buraków) i owoców (fruktoza także wspomaga wchłanianie żelaza) oraz czerwonego mięsa.