Czy wzrost RDW może być objawem innego typu anemii?

Witam, w listopadzie 2014 r. miałam robione badanie krwi, okazało się, że mam anemię z niedoboru żelaza (poziom żelaza w surowicy krwi 15, podczas, gdy zakres referencyjny wynosi 37-154). Przyjmuję żelazo, badania kontrolne w styczniu wykazały poprawę wyników (poziom żelaza wynosi 97). Niepokoi mnie wzrost RDW, w pierwszym badaniu było 19,6, a w drugim 21,3 (zakres referencyjny 11,0- 15,0). Czy wzrost RDW może być objawem innego typu anemii lub jakiejś innej choroby? Co powinnam teraz zrobić? Jakie badania wykonać? Jeżeli moje wyniki mogą wskazywać na inne choroby, to na jakie konkretnie? Proszę o radę i pomoc. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Prawidłowy RDW oznacza względną homogenność komórek (to znaczy ich podobną wielkość). RDW powyżej 15% świadczy o ich heterogenności (anizocytozie), czyli inaczej mówiąc informuje o dużej rozpiętości wielkości krwinek czerwonych. Zaburzenia RDW ocenia się zwykle razem z MCV w celu różnicowania przyczyny niedokrwistości. I tak niski MCV skojarzony z wysokim RDW jest typowy dla niedoboru żelaza W codziennej praktyce wysoki wskaźnik RDW jest najczęściej pierwszym objawem niedoboru żelaza poprzedzającym wystąpienie odchyleń w innych badaniach.

Jeżeli przyjmowała Pani jedynie żelazo, to może być za mało, aby inne wskaźniki krwi były prawidłowe. Znaczenie mają tu także witaminy: kwas foliowy, witamina B12, witamina B6 i wit. C. Wszystkie mają wpływ na układ krwiotwórczy.

Przemysław Zarzeczny

RDW-SD jest jednym ze wskaźników czerwonokrwinkowych, które oznacza się w trakcie badania morfologicznego krwi. Jest to odmiana wskaźnika RDW wyrażonego w postaci odchylenia standardowego (stąd oznaczenie literowe „SD”). To parametr pozwalający sprawdzić jak różnej objętości są krwinki czerwone. Badanie jest pomocne między innymi przy klasyfikacji niedokrwistości i szukaniu jej przyczyn. Należy nadmienić, że parametru tego nie należy interpretować samodzielnie, w oderwaniu od pozostałych wartości morfologii krwi. Pojedynczo wskaźnik RDW-SD nie ma znaczenia klinicznego.
Zasadniczym parametrem różnicującym niedokrwistości jest MCV. W przypadku jego wartości poniżej 80 fl mówi się o niedokrwistości mikrocytarnej (zwykle z niedoboru żelaza) a przy wartościach powyżej 100 fl mówi się o niedokrwistości makrocytarnej (często z niedoboru witaminy B12 (kobalaminy) lub kwasy foliowego).
Wchłanianie żelaza można zwiększyć stosując odpowiednią dietę. Czasem mogą pomóc niewielkie zmiany w naszych przyzwyczajeniach i sposobie zażywania preparatów żelaza. Wchłanianie zwiększymy jeśli będziemy przyjmować je na czczo lub między posiłkami. Warto preparat popijac sokiem cytrusowym, bo witamina C wspomaga wchłanianie żelaza. Korzystne są także witaminy B6, B12 i kwas foliowy. Podczas kuracji żelazem warto ograniczyć spożycie mleka i przetworów mlecznych, a także produktów mącznych i kasz. Więcej natomiast jeść warzyw ( zwłaszcza zielonych liściastych oraz buraków) i owoców (fruktoza także wspomaga wchłanianie żelaza) oraz czerwonego mięsa.