RDW-SD a jego wzrost w morfologii

Witam, przy odebraniu wyniku badań z morfologii krwi zauważyłam wzrost RDW-SD - 46,3 norma do 43,9 oraz wzrost monocytów 10,5 norma do 10,00. Jakie mogą być tego przyczyny? Szczególnie interesuje mnie to skąd wziął się wzrost RDW-SD i co on dokładnie oznacza. Chciałbym również zapytać co dalej w mojej sytuacji. Na jakie dalsze badania powinien skierować lekarz?! O czym świadczą moje badania, szczególnie wynik RDW-SD? Czy jest bardzo źle? Przyznam się, że trochę się denerwuje. Zwykle mam wyniki w porządku, a tymczasem moje obecne wyniki badań nie są w normie. Nie wiem od czego może to być związane. O czym świadczy wzrost RDW-SD? A także wzrost monocytów? Czy czegoś mi brakuje? A może powinienem zgłosić się do specjalisty? Ale do jakiego? Bardzo dziękuję za poradę i pomoc. Będę wdzięczny za każdą wypowiedź. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 38 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Judyta Samul-Jastrzębska
61 poziom zaufania

Witam,
Wskaźnik RDW-SD określa poziom zmienności wielkości krwinek czerwonych. Nieznaczne odchylenie od normy, bez innych zmian w obrębie układu czerwonokrwinkowego nie ma znaczenia diagnostycznego. Niewielki wzrost odsetka monocytów również nie powinien niepokoić. Proszę pamiętać, że wynik morfologii krwi zawsze należy interpretować w całości w odniesieniu do stanu klinicznego pacjenta.
Pozdrawiam

0
Przemysław Zarzeczny
74 poziom zaufania

RDW-SD jest jednym ze wskaźników czerwonokrwinkowych, które oznacza się w trakcie badania morfologicznego krwi. Jest to odmiana wskaźnika RDW wyrażonego w postaci odchylenia standardowego (stąd oznaczenie literowe „SD”). To parametr pozwalający sprawdzić jak różnej objętości są krwinki czerwone. Badanie jest pomocne między innymi przy klasyfikacji niedokrwistości i szukaniu jej przyczyn. Należy nadmienić, że parametru tego nie należy interpretować samodzielnie, w oderwaniu od pozostałych wartości morfologii krwi. Pojedynczo wskaźnik RDW-SD nie ma znaczenia klinicznego.

Monocyty są to komórki należące do grupy krwinek białych (leukocytów). Komórki te posiadają na swojej powierzchni specjalne receptory, które aktywowane są w sytuacji stanu zapalnego. Dzięki temu monocyty mogą dotrzeć do miejsca, gdzie niezbędna jest walka organizmu z czynnikami patogennymi. Również i w tym wypadku nie ma powodów do zmartwień. Wskazany wynik mieści się w granicach błędu laboratoryjnego i nie oznacza niepokojącej sytuacji klinicznej.

Podsumowując: Pojedyncza analiza parametru nie ma znaczenia klinicznego i nie należy się przejmować wynikiem jeśli pozostałe wartości są prawidłowe. Zawsze wynik należy odnieść do stanu pacjenta i obecności ewentualnych objawów chorobowych. Jeśli chodzi o żywienie, warto zwrócić uwagę na większą podaż produktów zawierających żelazo oraz kwas foliowy i witaminę B12 (kobalaminę).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty