Co oznacza wskaźnik RDW-SD w morfologii?

Witam, pojawiało się wiele pytań odnośnie wyników morfologii - swoją drogą opis wyników powinien być bardziej zrozumiały dla zwykłego człowieka, nie mogłam jednak znaleźć tego co mnie interesuje. A mianowicie, chciałabym się dowiedzieć co oznacza wskaźnik RDW-SD w morfologii krwi? W moich badaniach to 11,30 fl (zakres 36,4-46,3). Natomiast pozostałe wyniki : MPV 7,40 fl (9,0-13,0), PCT 0,24% (0,2-0,4), Neutrofile 2,28 (2,50-7,00). O czym mogą świadczyć te wyniki? Czy powinnam skonsultować je ze specjalistą? Czy wymagane jest, aby wykonać jeszcze inne, dodatkowe badania krwi? Z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam

Przemysław Zarzeczny

RDW-SD jest jednym ze wskaźników czerwonokrwinkowych, które oznacza się w trakcie badania morfologicznego krwi. Jest to odmiana wskaźnika RDW. To parametr pozwalający sprawdzić jak różnej objętości są krwinki czerwone. Badanie jest pomocne między innymi przy klasyfikacji niedokrwistości i szukaniu jej przyczyn.
MPV jest jednym z parametrów oznaczanych podczas badania morfologii krwi. Charakteryzuje on średnią objętość płytki krwi (trombocytu) – określa czy płytka ma prawidłową wielkość lub czy jest zbyt mała lub zbyt duża. Wartości referencyjne (prawidłowe) mieszczą się w granicach 7,5 – 10,5 fl.
PCT czyli prokalcytonina jest to wskaźnik infekcji bakteryjnej. Poziom prokalcytoniny w osoczu pozwala określić intensywność i stopień infekcji, przy skrajnie wysokich wartościach wskazujących na ciężkie zakażenie. Badanie to umożliwia również różnicowanie infekcji bakteryjnych od wirusowych.
Neutrofile to najliczniejsza grupa białych krwinek układu odpornościowego – należą do grupy granulocytów. Stanowią ok. 60-70 proc. wszystkich leukocytów. Zadaniem neutrofilów jest ochrona organizmu przed infekcjami i chorobami (zapewniają tzw. odporność komórkową).

Przedstawione przez Panią wyniki powinny być interpretowane wyłącznie w odniesieniu do Pani stanu klinicznego i ewentualnej obecności niepokojących objawów. Samodzielna analiza parametrów krwi może być nieprecyzyjna lub wprowadzać w błąd. Jednak odpowiadając na Pani pytanie, wyniki mogą wskazywać m.in. na zakażenie bakteryjne organizmu, niedokrwistość lub niedożywienie organizmu.