Proszę o interpretację wyników - RDW-CV i MPV

RDW-CV 15,1 MPV 5,8 cała reszta jest w normie, natomiast te dwa nie. Nie wiem, za co odpowiadają te dwa czynniki.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

RDW - jest miarą rozkładu objętości krwinek czerwonych. Podwyższona wartość tego wskaźnika świadczy o różnorodności wielkości krwinek czerwonych, co obserwuje się np. podczas infekcji, kiedy to dochodzi do uaktywnienia się szpiku oraz produkcji nowych krwinek. Natomiast obniżenie wartości, wraz z obniżeniem innych wskaźników (m.in. Hb, MCV, MCHC) - może świadczyć o niedokrwistości.

MPV - średnia objętość trombocyta, tzn. płytki krwi, odchylenie wartości tego wskaźnika jest istotne, jeżeli dochodzi do odchyleń pozostałych parametrów określających trombocyty.

Serdecznie pozdrawiam!