Zapytaj lekarza

7 1 6 , 7 0 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może oznaczać obniżony wskaźnik MPV?

Witam, mam 30lat - co może oznaczać obniżony wskaźnik MPV 5,6 oraz RDW 10,3 w morfologii krwi gdy wszystkie inne wyniki są w normie? co powinnam zrobić żeby poprawić wyniki? Z czym wiąże się MPV? Czym w ogóle jest wskaźnik MPV? Przy jakich schorzeniach może być obniżony? Czy powinnam wykonać jeszcze inne badania prócz morfologii? A może skonsultować wynik z lekarzem specjalistą? Czy jeżeli wynik MPV jest obniżony a wszystkie inne wyniki są w normie to nie mam czym się martwić? A może wręcz przeciwnie? Może jest to początek jakiejś choroby? Proszę o pomoc i odpowiedź co może mi dolegać. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Jacek Ławnicki
82 poziom zaufania

Witam!
Izolowane obniżenie tych parametrów zwykle nie jest istotne klinicznie. W razie wątpliwości proszę powtórzyć badanie za 2 tygodnie.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, stażysta w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
0
Tomasz Nęcki
68 poziom zaufania

Dzień dobry,

skrót MPV wywodzi się od angielskiego terminu Mean Platelet Volume i oznacza on średnią objętość płytek krwi. Płytki krwi (trombocyty), obok białych i czerwonych krwinek, stanowią podstawowe elementy morfotyczne znajdujące się w obrębie krwi krążącej. Główną funkcją pełnioną przez płytki krwi jest udział w utrzymaniu ciągłości ścian naczyń krwionośnych – kiedy to dochodzi do przerwania ciągłości ściany naczynia krwionośnego, płytki krwi gromadzą się w celu zahamowania wypływu krwi z takiej struktury.

MPV jest parametrem, który oceniać należy biorąc również pod uwagę inne związane z płytkami krwi parametry, takie jak PLT (liczba płytek krwi) czy PDW (wskaźnik anizocytozy płytek krwi). Dopiero łączna analiza parametrów dotyczących układu płytkowego pozwala na wysunięcie wniosków co do stanu zdrowia pacjenta.

MPV może ulegać obniżeniu wtedy, kiedy to dochodzi do nieefektywnej produkcji płytek krwi w obrębie szpiku kostnego – tego rodzaju płytki krwi są mniejsze, w związku z czym wskaźnik MPV ulega zmniejszeniu. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przebiegu anemii aplastycznej czy przy upośledzeniu czynności szpiku kostnego związanej z przebyciem chemioterapii.

W przypadku obu z wymienionych problemów odchylenia dotyczą jednak nie tylko MPV, ale i innych oznaczanych w morfologii krwi parametrów. Jeżeli więc u Pani doszło tylko do obniżenia MPV, to najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw. W przypadku, kiedy mimo wszystko martwi się Pani o swój stan zdrowia, możliwe jest powtórzenie morfologii krwi za około 2-3 tygodnie.

Absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy