Co oznacza MPV w morfologii?

chciałam się zapytac co znaczy w morfologii oznaczenie mpv i jeśli wynik jest trochę powyżej normy czy ma znaczenie dla zdrowia? Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania? Skontaktować się ze specjalistą? Czy sam podwyższony wynik mpv może świadczyć o poważnych dolegliwościach? Wynik nie jest znacznie wyższy od normy, ale jednak jest podwyższony i zastanawiam się, czy to może mieć związek z jakąś poważną chorobą. Czy obniżony poziom mpv również może wiązać się z zaburzeniami w organizmie? Jeżeli tak, to jakimi? Jak w ogóle są interpretowane te wyniki i czy powinnam się martwić? Będę wdzięczna za wszelkie informacje dotyczące wyników morfologii i oznaczenia mpv.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Tomasz Nęcki
71 poziom zaufania

Dzień dobry,

MPV to skrót od angielskiego terminu Mean Platelet Volume, który oznacza średnią objętość płytek krwi. Parametr ten jest użyteczny w diagnostyce różnych schorzeń dotyczących układu płytkowego, jednakże ma on znaczenie tylko wtedy, kiedy jest analizowany wraz z innymi parametrami związanymi z płytkami krwi. Jako takowe można podać PDW, czyli wskaźnik anizocytozy płytek krwi, a także PLT, czy liczbę płytek krwi w surowicy.

Obniżony wskaźnik MPV związany może być z nie dość efektywną produkcją płytek krwi w szpiku kostnym, przez co do krwiobiegu uwalniane są mniejsze niż typowo płytki krwi – wskaźnik MPV się wtedy zmniejsza. Tak może dziać się np. w przypadku anemii aplastycznej, ale i w przebiegu mielosupresji (zahamowania czynności szpiku kostnego – takowy problem może pojawiać się np. na skutek przebycia chemioterapii).

Wzrost wskaźnika MPV świadczy z kolei o tym, że ze szpiku kostnego pacjenta uwalniane są większe niż typowo płytki krwi. Taka sytuacja może występować np. w związku z niedoborem witaminy B12 czy kwasu foliowego, ale i w przebiegu nadczynności tarczycy, po masywnym krwotoku czy nawet w przebiegu białaczki.

Jeżeli odchylenia w morfologii krwi dotyczą wyłącznie wskaźnika MPV, to pacjent najprawdopodobniej nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli jednak poza nieprawidłowym MPV w morfologii krwi zauważalne są również i inne nieprawidłowości, to wtedy już jak najbardziej zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty