Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 5 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza obniżone MPV w morfologii?

Witam,
Ostatnio wykonałam morfologię krwi. Zastanawiam się czy jest powód do zmartwień , jeśli mam obniżone MPV , 7.9 a norma to 9.0- 13.0, A wszystkie inne badania są w normie? Czym tak w ogóle jest MPV i jaki wpływ na zdrowie może mieć jego obniżona wartość? Czytałam w internecie, ze ogólna norma to 7.5 . Wiec które laboratorium mówi prawdę??? Jaka powinna być dopuszczalna norma wyniku MPV? Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania krwi lub inne, które sprawdzą czy wszystko jest w porządku? Czy powinnam się martwić nieco obniżonym poziomem MPV? Czy też tak nieznacznie obniżony wynik - a do tego jedyny, który jest poza normą - nie świadczy o żadnych zaburzeniach zdrowotnych?
Dziękuję za wszystkie informacje.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

MPV jest wskaźnikiem określającym średnią wielkość płytek krwi.Jako izolowany wskaźnik nie ma odzwierciedlenia klinicznego. Należy jednak pamiętać, że wyniki badań krwi interpretować można tylko i wyłącznie w oparciu o dane kliniczne oraz PEŁEN wynik badania. Proszę w związku z tym skonsultować wyniki z lekarzem, który zlecił wykonanie badania

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doświadczenie zdobywała w kraju, jak i za granicą.
0
Tomasz Nęcki
70 poziom zaufania

Dzień dobry,

MPV to skrót od angielskiego terminu Mean Platelet Volume i oznacza on średnią objętość płytek. Wzrost MPV może być związany z uwalnianiem zbyt dużych płytek krwi do krwioobiegu, spadek tej wartości może z kolei wynikać z zaburzeń procesów produkcji płytek krwi.

Porusza Pani aspekt dotyczący tego, jaka tak naprawdę jest norma MPV. Otóż poszczególne laboratoria rzeczywiście mogą się różnić od siebie zakresami normy różnych badań, które prezentowane są na udostępnianych przez nie wynikach badań. Proszę pamiętać, że normy nie są „sztywne” i rzeczywiście mogą się one nieco różnić pomiędzy różnymi placówkami – analizując otrzymany wynik badania należy brać pod uwagę zaprezentowany na nim zakres norm.

Wracając do samego MPV – analiza tylko tego wskaźnika zasadniczo niewiele wnosi do diagnostyki stanu pacjentów. Tak naprawdę istnieje konieczność oceny MPV razem z innymi parametrami dotyczącymi płytek krwi (takimi jak chociażby PLT, czyli liczba płytek krwi, czy PDW, czyli wskaźnik anizocytozy płytek krwi), a najlepiej oceniać jest pełen wynik morfologii krwi. Dopiero taka całościowa analiza pozwala na dokonanie oceny stanu zdrowia pacjenta. Odchylenia dotyczące tylko MPV – i to tak niewielkiego jak u Pani stopnia – zasadniczo nie mają znaczenia klinicznego. Najprawdopodobniej nie ma więc Pani powodów do niepokoju, gdyby jednak nadal obawiała się Pani o swoje zdrowie, to za pewien (minimum dwa tygodnie, a najlepiej jeszcze później) można powtórnie wykonać morfologię krwi.

Absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy