Co oznacza podwyższone PDW, MPV i P-LCR?

Witam, Wykonałam ostatnio morfologię krwi i  chciałabym się dowiedzieć co oznacza podwyższone PDW, MPV, P-LCR wyniki PDW 20,MPV 13,54, P-LCR 50 przy czym płytki krwi wynoszą 132 pod tym informacja możliwe agregaty płytkowe in vitro. Podejrzenie pseudotrombocytopenii. Reszta morfologii w normie. Byłabym bardzo wdzięczna za interpretacje wyników. Zastanawiam się również co w ogóle oznaczają te skróty - PDW, MPV i P-LCR? Jaki wpływ na zdrowie mają ich podwyższone wartości? Czym w ogóle jest pseudotrombocytopenia? Czy powinnam się denerwować tym określeniem? Czy jest to jakaś choroba? Dziękuję za pomoc i odpowiedzi. Pozdrawiam
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Witam!
MPV, PDW i P-LCR są to dodatkowe wskaźniki opisujące wygląd płytek krwi. Czasami substancja dodawana do krwi żeby zapobiec krzepnięciu próbki powoduje zbrylanie się płytek krwi. To właśnie oznacza termin pseudotrombocytopenia. Nie jest to choroba a jedynie problem laboratoryjny.
Pomocne może okazać się pobranie próbki krwi do probówki z innym antykoagulantem (np. z cytrynianem sodu lub heparyną) i ocena rozmazu manualnego pod mikroskopem.

0
Przemysław Zarzeczny
69 poziom zaufania

PDW jest jednym z parametrów oznaczanych podczas badania morfologii krwi. Charakteryzuje on zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości – jest to tzw. wskaźnik anizocytozy płytek krwi. Wartość ta obrazuje, czy płytki krwi są podobnej wielkości, czy istnieje duża różnorodność ich objętości.
Wartość referencyjna (norma) jest podawana przy każdym wyniku, ponieważ nieznacznie różni się w każdym laboratorium. Wynika to z różnic w laboratoryjnym opracowaniu materiału badanego. Średnio wartość PDW mieści się w granicach 6,1 – 11fl (lub 40 – 60%).
MPV jest jednym z parametrów oznaczanych podczas badania morfologii krwi. Charakteryzuje on średnią objętość płytki krwi (trombocytu) – określa czy płytka ma prawidłową wielkość lub czy jest zbyt mała lub zbyt duża. Wartości referencyjne (prawidłowe) mieszczą się w granicach 7,5 – 10,5 fl.
Badanie P-LCR jest to badanie hematologiczne, które zleca się w wybranych przypadkach, kiedy niezbędna jest dokładna ocena trombocytów (płytek krwi). Nie należy ono do standardowych badań laboratoryjnych.
Prawidłowa wartość (zakres referencyjny) badania P-LCR mieści się w granicach 13 – 43%. Należy pamiętać, że wynik ten można interpretować wyłącznie w odniesieniu do wartości charakteryzujących płytki w badaniu morfologicznym takich jak całkowita ilość płytek krwi, ich objętość oraz wskaźnik anizocytozy trombocytów.

Wyniki podane przez Panią oznaczają, że we krwi obwodowej znajdują się duże płytki krwi (tzw. trombocyty olbrzymie). Świadczy to o niedojrzałości płytek krwi znajdujących się we krwi obwodowej. Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy wcześniej wytworzone trombocyty są intensywnie użytkowane przez organizm, a szpik kostny próbuje szybko uzupełnić całkowitą liczbę płytek „wypuszczając” na obwód płytki mniej dojrzałe. Mogą one występować np. w anemii (niedokrwistości) hipoplastycznej lub megaloblastycznej – wynikającej z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego; czy w nadczynności tarczycy. Ważne są objawy dodatkowe, które mogą być pomocne w diagnostyce. Jeśli one nie występują, warto powtórzyć badanie za kilka miesięcy.

Pseudotrombocytopenia jest to stan zmniejszonej liczby płytek krwi na skutek ich zlepiania w większe konglomeraty pod wpływem odczynnika chemicznego zawartego w probówce do której pobiera się krew, a który ma za zadanie utrzymać ją w stanie płynnym. W Pani przypadku kolejną morfologię krwi należy wykonać przez pobranie krwi na tzw. inne podłoże: np. cytrynian czy heparynę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty